The just transition and climate adaptation nexus: A conceptual and policy analysis of Spain, Algeria, and Türkiye
Adil geçiş ve iklim uyumu kesişimi: İspanya, Cezayir ve Türkiye üzerine kavramsal ve politika analizi
  1. Tez No: 1009072
  2. Yazar: ORÇUN YILDIZCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY FIRAT TANRISEVER, DR. KÜRŞAD TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yer Sistem Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yer Sistem Bilimi Bilim Dalı
Özet
Bu tez, adil geçiş ile iklim uyumu arasındaki kesişimi, iklim yönetişiminin geniş bağlamı içerisinde incelemektedir. Her iki yaklaşım da iklim değişikliğinin sosyal boyutlarını ele almayı amaçlamakla birlikte, büyük ölçüde paralel şekilde gelişerek kavramsal ve politika düzeyinde sınırlı bir entegrasyon göstermiştir. Çalışma, bu kopukluğun iklim politikası ve finansmanında nasıl dengesizliklere yol açtığını incelemekte; özellikle azaltım odaklı uygulamaların uyum çabalarına kıyasla baskın konumda olduğunu ortaya koymaktadır. Araştırma, nitel bir yaklaşım benimseyerek kavramsal analiz ile üç ulusal bağlamdaki politika çerçevelerinin incelenmesini bir araya getirmektedir. İspanya, Avrupa iklim stratejileri içerisine entegre edilmiş gelişmiş bir adil geçiş politikası örneği sunmakla birlikte, uyum politikalarının sınırlı düzeyde entegre edildiği bir durumu temsil etmektedir. Cezayir, kalkınma planlaması içerisinde uyuma odaklanan bir yaklaşımı yansıtmakta, ancak yapısal ekonomik kısıtlar nedeniyle kapsamlı geçiş mekanizmalarından yoksun kalmaktadır. Türkiye ise hem geçiş hem de uyum unsurlarının mevcut olduğu, ancak bu iki alanın yeterince ilişkilendirilmediği gelişmekte olan fakat parçalı bir yaklaşım sergilemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the nexus between just transition and climate adaptation within the broader context of climate governance. While both frameworks aim to address the social dimensions of climate change, they have largely evolved in parallel, with limited conceptual and policy integration. The study explores how this disconnect contributes to imbalances in climate policy and finance, where mitigation-oriented actions tend to dominate over adaptation efforts. The research adopts a qualitative approach, combining conceptual analysis with a review of policy frameworks in three national contexts. Spain represents a case of advanced just transition policy embedded within European climate strategies, yet with limited integration of adaptation. Algeria illustrates a focus on adaptation within development planning, while lacking comprehensive transition mechanisms due to structural economic constraints. Türkiye demonstrates an emerging but fragmented approach, where both transition and adaptation are present but insufficiently linked.