ÇOCUKLARDA YEME DAVRANIŞLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ VE BEDEN KİTLE İNDEKSLERİ İLE İLİŞKİLENDİRİLMESİ
Assessment of Eating Behaviors in Children and Their Relationship with Body Mass Index
  1. Tez No: 1009172
  2. Yazar: MERVE KARAGÜLLE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışmada, 2–9 yaş arası çocuklarda yeme davranışı örüntülerinin çok boyutlu olarak değerlendirilmesi ve bu davranışların beden kitle indeksi (BKİ) Z-skoru ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca, çocukluk çağı obezitesinin erken tanısı için yeme davranışı taramalarının birinci basamak çocuk sağlığı ve hastalıkları hizmetlerine entegrasyonunun önemi ve uygulanabilirliğinin değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tasarımlı bu araştırma, bir eğitim ve araştırma hastanesinin genel çocuk sağlığı ve hastalıkları polikliniğinde 324 çocuk ve ebeveyninin katılımıyla yürütülmüştür. Çocukların yeme davranışları, Çocukların Yeme Davranışı Anketi (ÇYDA) ile değerlendirilmiş; antropometrik ölçümler WHO 2007 referans değerlerine göre standardize edilerek BKİ Z-skorları hesaplanmıştır. Verilerin analizinde parametrik olmayan testler ve Spearman korelasyon analizi kullanılarak hem yeme davranışları hem de sosyodemografik değişkenlerin etkisi incelenmiştir. Bulgular: Çalışma grubundaki çocukların %17,9'u fazla kilolu, %10,5'i obez olarak saptanmıştır. BKİ Z-skoru ile yeme isteğini artıran davranışlar (gıda hevesliliği, duygusal aşırı yeme, gıdadan keyif alma) arasında pozitif; yemeden kaçınma davranışları (tokluk duyarlılığı ve yavaş yeme) arasında ise negatif yönde anlamlı ve tutarlı ilişkiler saptanmıştır (p<0.001). Obez ve fazla kilolu çocuklarda gıda hevesliliği puanları anlamlı düzeyde yüksek, tokluk duyarlılığı ise düşük bulunmuştur. Ayrıca, düşük anne eğitim düzeyi ve artan ekran süresinin yeme yönelimi üzerinde olumsuz etkileri olduğu belirlenmiştir. Sonuç: Çocukluk döneminde yeme davranışları ile BKİ arasında anlamlı ve yönlü bir ilişki bulunmaktadır. Bu bulgular, yeme davranışlarının yalnızca biyolojik bir süreç olmayıp değiştirilebilir çevresel faktörlerle şekillenen dinamik bir yapı olduğunu göstermektedir. Yeme davranışı taramalarının rutin büyüme izlemi süreçlerine dahil edilmesi, obezite riskinin ağırlık artışı belirginleşmeden erken dönemde saptanması ve hedefe yönelik müdahale stratejilerinin zamanında planlanması açısından alana özgün bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: This study aimed to multidimensionally assess eating behavior patterns in children aged 2–9 years and to examine the relationship between these behaviors and body mass index (BMI) z-scores. Additionally, it sought to evaluate the importance and feasibility of integrating eating behavior screening into primary pediatric care for the early detection of childhood obesity. Materials and Methods: This cross-sectional study was conducted in the general pediatrics outpatient clinic of a training and research hospital with the participation of 324 children and their parents. Children's eating behaviors were assessed using the Children's Eating Behavior Questionnaire (CEBQ), and anthropometric measurements were standardized according to WHO 2007 reference values to calculate BMI z-scores. Non-parametric tests and Spearman correlation analysis were used to examine the effects of both eating behaviors and sociodemographic variables. Results: In the study group, 17.9% of the children were classified as overweight and 10.5% as obese. Significant and consistent positive correlations were found between BMI z-scores and food-approach behaviors (food responsiveness, emotional overeating, and enjoyment of food), whereas negative correlations were observed with food-avoidant behaviors (satiety responsiveness and slow eating) (p < 0.001). Food responsiveness scores were significantly higher, and satiety responsiveness scores were lower in overweight and obese children. In addition, lower maternal education level and increased screen time were found to have adverse effects on eating tendencies. Conclusion: There is a significant and directional relationship between eating behaviors and BMI in childhood. These findings suggest that eating behaviors are not merely biological processes but dynamic constructs shaped by modifiable environmental factors. Incorporating eating behavior screening into routine growth monitoring may contribute to the early identification of obesity risk before significant weight gain occurs and support the timely planning of targeted intervention strategies, thereby providing a meaningful contribution to the field.