Language assessment literacy in pre-service English language teacher education: Exploring stakeholder perceptions
Öğretmen yetiştirme sürecinde dil ölçme-değerlendirme okuryazarlığı: Paydaş algılarının incelenmesi
  1. Tez No: 1009208
  2. Yazar: KÜBRA TORAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİPAŞA AYAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu karma yöntemli çalışma, Ankara'daki üç İngilizce Öğretmenliği Lisans Programında (ELEP) dil ölçme-değerlendirme okuryazarlığına ilişkin algıları; yeni mezunlar, ELTEC dersi öğretim elemanları ve öğretmenlik uygulaması dersi danışmanlarının görüşleri üzerinden incelemiştir. Veriler, Dil Ölçme-Değerlendirme Okuryazarlığı Anketi (LALS) ve yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. LALS, 65 mezun ve 5 ELTEC öğretim elemanı tarafından doldurulmuş; görüşmeler tüm paydaş gruplarıyla yürütülmüştür. Bulgular, mezunların özellikle kuramsal alt boyutlarda öz-bildirim temelli LAL algılarının görece yüksek olduğunu; buna karşın yerel uygulamalar, teknik değerlendirme becerileri ve ölçme-değerlendirmenin toplumsal boyutları gibi bağlam ve uygulama odaklı alanlarda daha düşük puanlar aldıklarını göstermiştir. Görüşmeler, mezunların puanlama/not verme, adaleti sağlama ve ölçme-değerlendirme görevi tasarlama konularında kendilerini daha az yeterli gördüklerini ortaya koymuştur. Katılımcılar, ELTEC dersini ölçme-değerlendirme açısından temel oluşturucu bulmakla birlikte, uygulamaya dönük gelişim için yeterli görmemiştir. Öğretmenlik uygulaması ise ölçme-değerlendirme bilgisinin uygulanması için değerli bir bağlam olarak görülmüş; ancak bu fırsatların düzensiz, uygulama öğretmenine bağlı ve ders gerekliliklerine sistematik biçimde entegre edilmemiş olduğu belirtilmiştir. Bulgular genel olarak LAL gelişiminde süregelen bir kuram-uygulama boşluğuna işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This mixed-method study investigated Language Assessment Literacy (LAL) perceptions in three English Language Teacher Education Programs (ELTEP) in Ankara, Türkiye by examining the perceptions of newly graduated pre-service teachers, English Language Testing and Evaluation Course (ELTEC) instructors, and practicum supervisors. Data was collected through the Language Assessment Literacy Survey (LALS) and semi-structured interviews. LALS was completed by 65 graduates and 5 ELTEC instructors while interviews were conducted with all stakeholder groups. The findings demonstrated that graduates yielded relatively high levels of self-reported LAL especially in theoretical subdomains. However, lower ratings were observed in context and practice focused areas, such as local practices, technical evaluation skills, and broader social dimensions of assessment. Interviews provided a more complex data by suggesting that graduates felt less competent for grading, ensuring fairness and designing assessment tasks. Participants viewed ELTEC as useful for assessment knowledge foundation, but not sufficient for practical development. Practicum was perceived as a valuable context for assessment enactment; however, these opportunities were uneven, mentor-dependent, and not systematically embedded in practicum course requirements. Overall, the findings highlight an ongoing theory-practice gap in LAL development.