Exploring foreign language assessment literacy of pre-service English language teachers
İngiliz dili öğretmen adaylarının yabancı dilde ölçme-değerlendirme okuryazarlığının incelenmesi
  1. Tez No: 556036
  2. Yazar: AYLİN SEVİMEL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GONCA SUBAŞI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 268
Özet
Dilin ölçülüp değerlendirilmesi, eğitimin kalitesini etkilediğinden öğretimin vazgeçilmez bir unsurudur. Dilin ölçme-değerlendirmesini daha iyi gerçekleştirmek için dil öğretmenlerinin ölçme-değerlendirme okuryazarı olması gerekir; diğer bir deyişle, dil öğretmenleri ölçme-değerlendirmenin ne olduğunu, neden kullanıldığını ve nasıl kullanılırsa öğretimi/öğrenimi geliştirdiğini bilmesi gerekir. Bununla birlikte, öğretmen yetiştirme aşamasında dil öğretmenlerinin dilin ölçme-değerlendirmesi konusunda ne kadar etkili bir şekilde yetiştirildiği tartışmalı bir konudur. Bu nedenle, bu çalışma, Anadolu Üniversitesi'nde verilen 'İngilizce Sınav Hazırlama ve Değerlendirme' dersi kapsamında yabancı dilde ölçme-değerlendirme okuryazarlığını ve İngiliz Dili Eğitimi öğretmen adaylarının bu alandaki eğitim ihtiyaçlarını araştırmak için tasarlanmıştır. Betimsel araştırmaya dayanarak, bu çalışma 2017-2018 akademik yılı boyunca açık uçlu sorularla farklı paydaşlardan onların görüşleri, deneyimleri, ihtiyaçları ve beklentileri hakkında veri toplamıştır: 7 üniversiteden katılan 10 öğretim görevlisi, Anadolu Üniversitesi mezunları olarak mesleğe yeni başlamış 22 İngilizce öğretmeni ve dersi alan İngilizce öğretmen adayları (dersten önce 164 ve dersten sonra 146 katılımcı). Ayrıca, katılımcı üniversitelerin bu dersle ilgili içerikleri hakkında dokümanlar toplanmış ve doküman analizi ile incelenmiştir. Açık uçlu sorular için yapılan içerik analizi sonucunda iki tema ortaya çıkmıştır: 'Yabancı Dilde Ölçme-Değerlendirme Okuryazarlığı Kavramı' ve 'İngilizce Sınav Hazırlama ve Değerlendirme Dersi ile İlgili Konular'. Kavram açısından, çoğu katılımcı kavramın ne olduğunu bilmesine rağmen kavramın sadece test etme, sonuç değerlendirme, tanılayıcı test ve başarı testi, okuryazarlığın bilgi temeli açılarına odaklanmıştır. Ders hakkında ise onu faydalı ve yeterli bulmuşlar ve ders sonrasında olumlu bir değişiklik olmuştur. Buna karşın, doküman analizi sonuçlarının da desteklemesiyle çoğu katılımcı ders içeriğinin sadece dilin ölçülmesi ve test edilmesine ayrıldığının ve dersin çok teorik boyutta kaldığının altını çizmiştir. Ayrıca, ders içeriğinin uygulama yönünden, bütünleşik dil sınavı konusundan, yorumlama ve değerlendirme becerilerinden ve ortama bağlı veya yerel dil ölçme-değerlendirme ihtiyaçlarından yoksun olduğunu tartışmışlardır. Bu yüzden, ders içeriğinin yabancı dilde ölçme-değerlendirme okuryazarlığı bağlamında öğretmen adaylarının daha yetkin olması ve onların bu konudaki eğitim ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde gözden geçirilip düzenlenmesi gerekmektedir. Dolayısıyla, bulgular ışığında bazı öneriler paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Language assessment is an indispensable element of teaching because it has an impact on the quality of education. To better perform language assessment, language teachers must be assessment literate; that is, they must have the understanding of what language assessment is, why it is used, and how it is carried out to foster language teaching/learning. However, it is questionable how effectively language teachers are trained in terms of language assessment in the phase of teacher education. Therefore, the current study is designed to explore foreign language assessment literacy (FLAL) and the assessment training needs of pre-service English language teachers within 'English Language Testing and Evaluation (ELTE)' course offered at Anadolu University. Based on a descriptive research, this study collected data from different stakeholders about their opinions, experiences, needs and expectations by means of open-ended questions during 2017-2018 Academic Year: 10 course lecturers from 7 universities, 22 novice EFL teachers as the graduates of Anadolu University, and pre-service ELT teachers as the course-takers (before the course 164 and after the course 146 participants). The documents regarding the ELTE course content of the participant universities were also gathered, and document analysis for them was conducted. As a result of content analysis for open-ended questions, two themes revealed: 'The FLAL-ELTE Concept', and 'ELTE Course-related Issues'. In terms of the concept, though most participants were aware of what it means, they focused only on the notion of testing, summative assessment, the testing purposes of diagnostics and achievement, and the knowledge base of assessment literacy. Considering ELTE course, all the participants found it beneficial and sufficient, and there was a positive change after the course. Yet, most of them underlined that the content was devoted to only language testing and it was too theoretical as also supported by the documents. Moreover, they discussed that the content was deprived of practical side, integrated language testing, interpretation and evaluation skills, the contextual or local needs about language assessment. Thus, there is a need to revise the course content to respond to the assessment training needs of pre-service teachers in order to help them to be more competent with respect to LAL. Accordingly, in the light of the findings, certain implications were shared.