İlk günah betimlemelerinde yılan figürü
The serpent figure in scenes of original sin
- Tez No: 1009265
- Danışmanlar: PROF. DR. UŞUN TÜKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Batı sanatında İlk Günah sahnelerinde betimlenen yılan imgesinin XIII. yüzyıldan XVII. yüzyıla kadar geçirdiği ikonografik ve biçimsel dönüşümü incelemektedir. Araştırmada, yılanın insan başlı bir figüre dönüşüm süreci ele alınmış ve bu dönüşümün olası kaynakları arasında yer alan yazınsal metinler, gizem oyunları ve Yahudi gelenekleri değerlendirilmiştir. Ayrıca Lilith efsanesinin kökeni ve bu efsanenin İlk Günah sahnelerindeki Adem, Havva ve yılan figürleriyle ilişkisi incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda, Batı sanatında insan başlı yılan betimlemelerinin gelişim süreci ortaya konmuş, farklı temsil biçimleri sınıflandırılmış ve bu figürün İlk Günah ikonografisi içindeki yeri değerlendirilmişti
Özet (Çeviri)
This study examines the iconographic and formal transformation of the serpent image depicted in Original Sin scenes in Western art between the thirteenth and seventeenth centuries. It focuses on the process through which the serpent evolved into a human-headed figure and investigates the literary sources, mystery plays, and Jewish traditions that may have contributed to this transformation. The study also explores the origins of the Lilith legend and its relationship to the figures of Adam, Eve, and the serpent in Original Sin imagery. As a result, the development of the human-headed serpent motif in Western art is identified, different modes of representation are classified, and the significance of this figure within Original Sin iconography is evaluated.