Pregabalin kullanımının interskalen blok yapılan hastalarda rebound ağrıya etkisi
The effect of pregabalin use on rebound pain in patients undergoing interscalene block
- Tez No: 1009350
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BİLGİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ KASIM İLKER İTAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş: Rotator manşet, omuzu yerinde tutan kas ve tendonlardan oluşur. Omuzun en önemli kısımlarından biridir. Yetersiz postoperatif analjezi taburculuğu geciktirebildiği, taburculuk sonrası tekrar yatışı artırabildiği ve hasta memnuniyetini azaltabildiği gösterilmiştir. Rejyonel anestezi tekniklerinin kullanılmaya başlanması, ağrıyı ve opioid tüketimini azaltmaya yardımcı olmuştur. Bu tekniklerden interskalen sinir blokları son zamanlarda popülerlik kazanmış ve rotator manşet kaslarının tamirindeki sonraki süreçlerde ortaya çıkan postoperatif ağrı için umut verici sonuçlar göstermiştir. Fakat rotator manşet onarımı interskalen blok altında yapılan hastaların sonraki 12-24 saat içinde şiddetli rebound ağrı yaşamakta olduğu görülmüştür. Rebound ağrı için çeşitli tedavi yöntemleri denenmeye başlanmıştır. Fakat bunların hiçbiri kesin bir tedavi yöntemi ortaya koymamıştır. Çalışmalardan bir tanesi de pregabalin kullanımı olmuştur ve bu alanda ise özel olarak yapılan çalışma sayısı azdır. Amaç: İnterskalen sinir bloğu (İSB) altında artroskopik olarak rotator manşet kas onarımı (RMR) yapılan hastalarda pregabalin kullanımının rebound ağrı üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışma Bolu Abant İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde gerçekleştirilmiştir. Çalışma 1 Ocak 2025-1 Ekim 2025 tarihleri arasında Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı tarafından opere edilen 18-65 yaş aralığında, ASA I-II-III sınıfında olan toplam 100 hastanın kayıtlarının retrospektif olarak taranması ve düzenlenmesi ile yapılmıştır. Hastalar iki gruba ayrıldı, bu gruplar pregabalin grubu (Grup P) ve kontrol grubu (Grup K) şeklinde isimlendirildi. Operasyon öncesi pregabalin verilmemiş ve USG (Samsung HM70EVO) eşliğinde 20 cc'lik lokal anestezik karışımıyla interskalen blok uygulanan hastalar Grup K olarak; operasyondan 1 saat önce 150 mg ve operasyondan ilk pregabalin verilen zamandan 12 saat sonra 150 mg pregabalin verilerek USG (Samsung HM70EVO) eşliğinde interskalen blok yapılan hastalar Grup P olarak değerlendirildi. Hastaların demografik verileri, hemodinamik parametreleri, NRS skorları ile operasyon sonrası analjezik tüketimi arşiv taramasıyla bulunarak çalışmaya dahil edildi. Bulgular: Bu çalışmada kriterlere uyan 100 hastanın verileri incelendi. Grup P'de Grup K'ye göre rebound ağrı insidansının istatistiksel olarak anlamlı şekilde azaldığı görüldü (p=0,0043). Postoperatif 6., 12. ve 24. saatte NRS skorunun Grup P'de anlamlı olarak daha düşük bulunduğu tespit edildi (p=0,0125). Preoperatif NRS >7 olan hastalarda rebound ağrı sıklığının istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksek olduğu gösterildi. Sonuç: Sonuç olarak, RMR cerrahisinde USG eşliğinde İSB yapılıp preoperatif ve postoperatif pregabalin verilen hastalarda erken postoperatif dönemde NRS skoru ve rebound ağrının azaldığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Introduction: The rotator cuff is made up of muscles and tendons that hold the shoulder in place. It is one of the most important parts of the shoulder. Inadequate postoperative analgesia can delay discharge, increase the need for readmission after discharge, and prolong hospital stay. The introduction of regional anesthesia techniques has helped reduce pain and opioid consumption. Among these techniques, interscalene nerve blocks have recently gained popularity and have shown promising results for postoperative pain that occurs in the subsequent stages of rotator cuff muscle repair. However, patients who underwent rotator cuff repair under interscalene block were observed to experience severe rebound pain within the following 12-24 hours. Various treatment methods have been tried for rebound pain. However, none of them have provided a definitive cure. One of the studies involved the use of pregabalin, but there are only a few studies specifically conducted in this area. Aim: The aim of this study is to evaluate the effect of pregabalin use on rebound pain in patients undergoing arthroscopic rotator cuff muscle (RMR) repair under interscalene nerve block (ICB). Materials and Methods: This retrospective study was conducted at Bolu Abant İzzet Baysal Training and Research Hospital. The study was conducted by retrospectively reviewing and organizing the records of a total of 100 patients aged 18-65 years, classified as ASA I-II-III, who underwent surgery at the Department of Orthopedics and Traumatology between January 1, 2025 and October 1, 2025. Patients were divided into two groups: the pregabalin group (Group P) and the control group (Group K). Patients who did not receive pregabalin before surgery and underwent interscalene block with 20cc of local anesthetic mixture under ultrasound guidance (Samsung HM70EVO) were classified as Group K; patients who received 150 mg of pregabalin 1 hour before surgery and 150 mg of pregabalin 12 hours after the first pregabalin administration and underwent interscalene block under ultrasound guidance (Samsung HM70EVO) were classified as Group P. Patients' demographic data, hemodynamic parameters, NRS scores, and postoperative analgesic consumption were obtained through archive searching and included in the study. Results: In this study, data from 100 patients meeting the criteria were examined. The incidence of rebound pain was statistically significantly reduced in Group P compared to Group K (p=0.0043). At 6, 12, and 24 hours postoperatively, the NRS score was found to be significantly lower in Group P (p=0.0125). Patients with preoperative NRS >7 were shown to have a statistically significantly higher frequency of rebound pain. Conclusion: In conclusion, in patients undergoing ultrasound-guided interscalene block (US-ISB) and receiving pregabalin preoperatively and postoperatively during RMR surgery, a reduction in NRS score and rebound pain was observed in the early postoperative period