Sirkadiyen beslemenin preterm yenidoğanların büyüme parametrelerine ve anne sütü içeriğine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of circadian feeding on growth parameters and breast milk composition in preterm newborns: A randomised controlled trial
  1. Tez No: 1009464
  2. Yazar: MEHMET ALPEREN TURGUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SONAY TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, sirkadiyen beslemenin preterm yenidoğanların büyüme parametrelerine ve anne sütü içeriklerine etkisini değerlendirmek amacıyla randomize kontrollü deneysel tasarımda gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini 32-34 gestasyonel haftasında doğan 44 preterm ve annesi oluşturmuştur. Araştırmanın verileri Kasım 2024-Haziran 2025 ayları arasında toplanmıştır. Veriler“Anne-Preterm Tanıcı Bilgi Formu”,“Anne Sütü ile Besleme Takip Formu”,“Anne Sütü İçerik Parametreleri Takip Formu”, ve“Preterm Yenidoğan İzlem Formu”kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, kategorik verilerin karşılaştırmasındaki ki kare, normal dağılıma uyan ikili verilerin karşılaştırılmasında bağımsız gruplarda t testi, normal dağılıma uymayan değişkenlerde ise Mann Whitney U testi yapılmıştır. Her iki grupta da pretermlerin vücut ağırlıklarında küçük değişimler olduğu 15. ölçümde 2000 gr'ın üzerine çıktığı görülmüştür. Baş çevresi ortalamalarının arttığı, 15. ölçümde sirkadiyen ritim grubunda ortalama 34,37±4,16 cm'ye, kontrol grubunda 31,83±2,71 cm'ye ulaştığı belirlenmiştir. Her iki grupta da boy uzunluğunda artışlar olduğu fakat gruplararasında küçük farklar olduğu ve sirkadiyen ritim grubundaki pretermlerin boy uzunluğunun daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Büyüme parametleri ölçümlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmemiştir (p>0.05). Araştırma sonuçlarına göre sirkadiyen beslemenin preterm yenidoğanların büyüme parametrelerine etkisinin kısa dönem sonuçları üzerine etkisi görülmez iken anne sütü içeriğinde de anlamlı değişimler olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted using a randomised controlled experimental design to evaluate the effect of circadian feeding on the growth parameters and breast milk composition of preterm newborns. The study sample consisted of 44 preterm infants born at 32-34 weeks of gestation and their mothers. Data for the study were collected between November 2024 and June 2025. Data were obtained using the“Mother-Preterm Diagnostic Information Form,”“Breastfeeding Follow-up Form,”“Breast Milk Content Parameters Follow-up Form,”and“Preterm Neonate Follow-up Form.”In the analysis of the data, descriptive statistics were used, the chi-square test was used to compare categorical data, the independent samples t-test was used to compare binary data following a normal distribution, and the Mann Whitney U test was used for variables not following a normal distribution. In both groups, small changes in the body weight of preterm infants were observed, exceeding 2000 g at the 15th measurement. It was determined that the mean head circumferences increased, reaching a mean of 34.37±4.16 cm in the circadian rhythm group and 31.83±2.71 cm in the control group at the 15th measurement. Increases in height were observed in both groups, but there were small differences between the groups, and the height of preterm infants in the circadian rhythm group was found to be higher. No statistically significant difference was observed in the growth parameter measurements (p>0.05). According to the research results, circadian feeding had no effect on the short-term growth parameters of preterm newborns, and no significant changes were observed in breast milk content.