Femoral ve obturatuar sinir artiküler dallarına konvensiyonel radyofrekans termokoagülasyon uygulanmasının ve fenol ile kimyasal ablasyonun kronik kalça ağrısı üzerine etkinliklerinin karşılaştırması : Retrospektif analiz
Comparison of the effectiveness of conventional radiofrequency thermocoagulation and chemical ablation with phenol applied to the articular branches of the femoral and obturator nerves on chronic hip pain: A retrospective analysis
- Tez No: 1009469
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNEM SARI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anestezi ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç:Çalışmamızda kalça ağrısında femoral ve obturatuar sinirin artiküler dallarına yapılan radyofrekans termokoagülasyon işleminin fenol ile kimyasal ablasyon uygulamasının kronik ağrı ve hasta fonksiyonel kapasitesi üzerindeki etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Retrospektif çalışmaya18 yaş üstü hastalar ve 3 ay içinde kalça operasyonu geçirmeyenhastalar dahil edilmiştir.Etik kurulu onayı ve hasta onamından sonra konvansiyonel radyofrekans tedavisi yapılan (Grup1) ve kimyasal fenol ile ablasyon yapılan hastalar (Grup2) olarakiki gruba ayrılmıştır.Fonksiyonel kapasite işlem öncesi, işlemden 1 ve 3 ay sonra Western Ontario and McMaster Universities Arthritis Index (WOMAC) skalası ile, ağrı şiddeti işlem öncesi ve işlemden 2 saat, 1 ve 3 ay sonra Sözel Ağrı Skalası (SAS) ile değerlendirildi. Ayrıca işlemden sonraki 2saat, 1 ve 3 ay aylarda komplikasyonların olup olmadığı kayıt altına alınmıştır. Bulgular:SAS skoru 2. saatte hem RFT grubunda hem de fenol grubundaişlemöncesine göre anlamlı düzeyde daha düşüktü (her iki grupta p<0,001). Bu zaman noktasında gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı (p=0,271). 1. ay değerlendirmesinde SAS ve WOMAC skorları her iki grupta da işlem öncesine göre anlamlı olarak daha düşüktü (her iki ölçek için p<0,001) ve gruplar arasında anlamlı farklılık yoktu (SAS p=0,620; WOMAC p=0,268). 3. ay değerlendirmesinde SAS ve WOMAC skorları her iki grupta da işlem öncesine göre anlamlı derecede düşük seyretmeye devam etti (p<0,001) ve gruplararasında anlamlı fark izlenmedi (SAS p=0,955; WOMAC p=0,750). İzlem süresince işleme bağlı komplikasyon görülmedi. Sonuç: Çalışmamızda kronik kalça ağrısı olan hastalardaRFT ve fenol ilekimyasal ablasyon uygulamalarının her ikisi de erken dönemde (2. saat) ağrı şiddetini belirgin olarak azalttığı saptanmıştır. Her iki yöntemde de 1. ayve 3. ay takiplerinde ağrı (SAS) ve fonksiyonel kapasite (WOMAC) ölçümlerinde işlem öncesine kıyasla anlamlı iyileşme saptandığı, ancak takip zaman noktalarındaRFT ile fenol grupları arasında anlamlı fark izlenmediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: In this study, we aimed to compare the effects of radiofrequency thermocoagulation applied to the articular branches of the femoral and obturator nerves and chemical ablation with phenol on chronic pain and patients' functional capacity in hip pain. Materials and Methods: Patients aged over 18 years who had not undergone hip surgery within the last 3 months were included in this retrospective study. After obtaining ethics committee approval and informed consent, patients were divided into two groups: those who underwent conventional radiofrequency treatment (Group 1) and those who underwent chemical ablation with phenol (Group 2). Functional capacity was assessed using the Western Ontario and McMaster Universities Arthritis Index (WOMAC) before the procedure and at 1 and 3 months after the procedure. Pain severity was evaluated using the Verbal Pain Scale (VPS) before the procedure and at 2 hours, 1 month, and 3 months after the procedure. Additionally, the presence of complications was recorded at 2 hours, 1 month, and 3 months post-procedure. Results: At 2 hours, the VPS score was significantly lower in both the RFT group and the phenol group compared to pre-procedure values (p<0.001 for both groups). No significant difference was found between the groups at this time point (p=0.271). At the 1-month evaluation, both VPS and WOMAC scores were significantly lower than pre-procedure values in both groups (p<0.001 for both scales), with no significant difference between the groups (VPS p=0.620; WOMAC p=0.268). At the 3-month evaluation, VPS and WOMAC scores remained significantly lower than baseline in both groups (p<0.001), with no significant differences observed between the groups (VPS p=0.955; WOMAC p=0.750). No procedure-related complications were observed during the follow-up period. Conclusion: In patients with chronic hip pain, both radiofrequency thermocoagulation and chemical ablation with phenol significantly reduced pain intensity in the early period (2 hours). In both methods, significant improvements were observed in pain (VPS) and functional capacity (WOMAC) at 1- and 3-month follow-ups compared to baseline; however, no significant differences were found between the RFT and phenol groups at any follow-up time point.