Kadınların bakteriyel vajinoz prevalansı ve risk faktörleri ile ilişkisi
Prevalence of bacterial vaginosis and its association with risk factors among women
- Tez No: 1009519
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGENUR HACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Ebelik, Obstetrics and Gynecology, Midwifery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
Özet
Bakteriyel vajinoz (BV), dünya çapında vajinitin yaygın bir nedeni olarak bilinen anormal vajinal akıntıyla kendini gösteren bir kadın sağlığı problemidir. Erken doğum, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar ve pelvik inflamatuar hastalık gibi hem obstetrik hem de jinekolojik ciddi riskleri bulunmaktadır. Hastaların kontraseptif yöntem kullanımı, obstetrik hikaye, menstrüel siklus özellikleri, temizlik ve hijyen alışkanlıkları gibi BV açısından predispozan olabilecek çeşitli risk faktörleri mutlaka değerlendirilerek oluşabilecek obstetrik ve jinekolojik komplikasyonların önüne geçilmelidir. Yapılan bu araştırmada vajinal akıntı şikayeti ile polikliniğe başvuran hastalarda BV sıklığının saptanması ve BV ile ilişkili risk faktörlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Kesitsel türde yapılan bu çalışmaya, 400 BV pozitif kadın dahil edilmiştir. Hastaların sosyo-demografik özellikleri kaydedilmiş ve risk faktörleri değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde SPSS 25.0 kullanılmıştır. Bakteriyel vajinozun en yüksek sıklığı 25-35 yaş grubu (%.39,8), evli (%90), çalışmayan (%72), ilkokul mezunu (%38,5) ve hiçbir korunma yöntemi kullanmayan kadınlarda (%50,5) bulunmuştur. Katılımcıların %46,5'inin vajinal duş tercih ettiği ve BV semptomları olanların %59,2'sinin cinsel hayatını çok etkilediği belirlenmiştir. Araştırma bulguları incelendiğinde; düşük eğitim seviyesinin, vajinal duşun, dismenore, hiçbir korunma yöntemi kullanmayanların ve asemptomatik akıntının BV için risk faktörler olabileceği; kadınların daha yüksek eğitim seviyesi, vajinal akıntı bilgisinin, iç çamaşırlarını değiştirme aralığının kısa olmasının BV için koruyucu faktörler olabileceği belirlenmiştir. Birçok sosyo-demografik faktör, bakteriyel vajinoz ile ilişkilidir. BV için bu risk faktörlerinin belirlenmesi ve bunları engelleyebilecek çeşitli eğitimler, bilgilendirici broşürlerin hazırlanması kadın sağlığının iyileştirilmesine katkı sağlayabilecektir.
Özet (Çeviri)
Bacterial vaginosis (BV) is a common cause of vaginitis worldwide, characterized by abnormal vaginal discharge, and is a significant women's health issue. It is associated with serious obstetric and gynecological risks such as preterm birth, sexually transmitted infections, and pelvic inflammatory disease. The risk factors that may predispose to BV, such as the use of contraceptive methods, obstetric history, menstrual cycle characteristics, and hygiene habits, should be thoroughly evaluated to prevent potential obstetric and gynecological complications. This study aims to determine the frequency of BV in women presenting with vaginal discharge complaints at a clinic and to evaluate the risk factors associated with BV. This cross-sectional study included 400 BV-positive women. The socio-demographic characteristics of the patients were recorded, and risk factors were assessed. SPSS 25.0 was used for data analysis. The highest prevalence of bacterial vaginosis was found in women aged 25-35 years (39.8%), married (90%), unemployed (72%), primary school graduates (38.5%), and those not using any contraception (50.5%). It was determined that 46.5% of the participants preferred vaginal douching and that 59.2% of those with BV symptoms reported that it significantly affected their sexual life. When the research findings were examined, it was concluded that low education level, vaginal douching, dysmenorrhea, lack of contraceptive use, and asymptomatic discharge might be risk factors for BV. In contrast, a higher education level, awareness of vaginal discharge, and frequent changing of underwear may be protective factors for BV. Various socio-demographic factors are associated with bacterial vaginosis. Identifying these risk factors for BV and implementing educational programs and informative brochures to address them could contribute to improving women's health.