Farklı tel erozyon işleme parametreleriyle işlenmiş metal karşıt yüzeylerin CuSn6 üzerindeki tribolojik performansına etkisinin deneysel olarak incelenmesi
An experimental study on the effect of different wire EDM processing parameters on the tribological behavior of CuSn6 against metallic counter surfaces
  1. Tez No: 1009636
  2. Yazar: BATUHAN TEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Birçok sektörde özellikle birbiri üzerinde lineer kayma hareketi yapan metal parçalar arasında daha yumuşak özelliklere sahip olan CuSn6 alaşımlı parçalar kullanılarak aşınma sağlanmaktadır. Lineer ve dönüş hareketine maruz kalan CuSn6 yüzeylerinin tribolojik davranışı literatürde araştırmaya açıktır. Bu çalışma ile CuSn6 alaşımından üretilen parçaların farklı hız ve yük koşullarına göre farklı tel erozyon parametreleriyle işlenmiş çelik parçalarla sürtünmesi sonucu ortaya çıkan yüzey aşınması incelenmiştir. Yüzeysel temas ve lineer hareket altında deney numunesinin aşınma davranışını gerçekçi olarak test edebilmek için deney cihazı yapılmıştır. Deney cihazı, farklı hız ve yük koşullarını sağlayabilecek şekilde tasarlanmış ve üretilmiştir. Deney cihazında yük koşulu pim içine geçirilmiş yay baskı kuvveti ile sağlanmaktadır. Pim sıkıldıkça ya da gevşetildikçe yayın uzama, kısalma durumuna göre yük koşulu değişmektedir. Deney numunelerinin hareketi boyunca oluşan sürtünme ve yay kuvvetlerini anlık olarak ölçebilmek için toplamda 3 adet yük hücresi kullanılmıştır. Test öncesinde ve test sonrasında hassas terazi kullanılarak deney numunelerinin ağırlığı ölçülmekte ve buradan yola çıkılarak aşınma miktarı hesaplanmaktadır. Farklı hız, kuvvet ve yüzey pürüzlülüğü parametreleri ile çevrime sokulan deney numuneleri bir miktar aşınma gözlenene kadar test edilmiştir. Yapılan testler, CuSn6 parçasının aşınma davranışının farklı yük, hız ve yüzey pürüzlülüğü parametrelerine göre değiştiğini göstermektedir. Çalışma, parça aşınma miktarı, sürtünme katsayısı gibi sayısal sonuçlarla CuSn6 parçasının mühendislik alanında kullanılabilirliğini göstermektedir. Yapılan bu deney cihazı sayesinde gelecek araştırmalarda farklı malzemelerden üretilmiş, farklı geometrideki parçalar için kuvvet, hız ve yüzey pürüzlülüğü parametreleri değiştirilerek kullanılabilir ve aşınma davranışları tespit edilebilir.
Özet (Çeviri)
In many industries, particularly in systems where metallic components undergo linear sliding motion against one another, wear is achieved by using CuSn6 alloy parts, which possess comparatively softer mechanical properties. The tribological behavior of CuSn6 surfaces exposed to linear and rotational motion remains open for investigation in the literature. In this study, the surface wear occurring on CuSn6 alloy components was examined under various speed and load conditions through frictional contact with steel counterparts machined using different wire EDM parameters. To realistically evaluate the wear behavior of the test specimen under surface contact and linear motion, a dedicated experimental test device was designed and manufactured. The device was constructed to operate under adjustable speed and load conditions. The applied load is generated by the spring force placed inside a pin; tightening or loosening the pin changes the extension or compression of the spring, thereby altering the load applied to the specimen. Three load cells were incorporated into the setup to continuously measure the frictional forces and spring forces acting on the specimen throughout its motion. Before and after each test, the mass of the specimens was measured using a precision scale, and the amount of wear was calculated accordingly. Specimens subjected to different combinations of speed, load, and surface roughness parameters were tested until a noticeable amount of wear was observed. The results indicate that the wear behavior of CuSn6 varies depending on the applied load, sliding speed, and surface roughness conditions. The study demonstrates the applicability of CuSn6 components in engineering applications by providing quantitative data such as wear rate and coefficient of friction. The developed test apparatus can also be utilized in future research by adjusting force, speed, and surface roughness parameters for components made from different materials or possessing different geometries, thereby enabling the assessment of their wear behavior.