Hay işdeğerleme sistemi ve bir pazarlama şirketinde uygulaması
Hay job evaluation system and its application in one marekteing company
- Tez No: 1009652
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL DURAK ATAAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Anahtar Kelimeler: ** İş Değerleme, HAY İş Değerleme Sistemi, Ücret Yönetimi, İnsan Kaynakları Yönetimi, İş Analizi, Ücret Adaleti, ** Job Evaluation, HAY Job Evaluation System, Compensation Management, Human Resource Management, Job Analysis, Pay Equity
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
**ÖZET** İşletmelerin rekabetçi koşullarda faaliyetlerini sürdürebilmeleri, insan kaynaklarını etkin ve verimli biçimde yönetmelerine bağlıdır. İnsan kaynakları yönetiminin temel unsurlarından biri olan ücret yönetiminde adaletin sağlanabilmesi için işlerin sistematik ve objektif ölçütlere göre değerlendirilmesi gerekmektedir. İş değerleme, işletmede yer alan işlerin göreli önemlerini belirlemeyi amaçlayan ve ücret yapısının oluşturulmasında temel teşkil eden bir yönetim aracıdır. Bu çalışmada iş değerleme kavramı, amaçları, yararları ve uygulama yöntemleri incelenmiştir. İş değerleme sürecinde kullanılan sıralama, sınıflama, faktör karşılaştırma ve puanlama yöntemleri ayrıntılı olarak ele alınmış; her yöntemin üstün ve zayıf yönleri değerlendirilmiştir. Ayrıca iş değerleme çalışmalarının ücret yönetimi, kariyer planlama, organizasyon yapısının oluşturulması ve personel yönetimi açısından taşıdığı önem açıklanmıştır. Araştırmanın temel konusu olan HAY İş Değerleme Sistemi ayrıntılı biçimde incelenmiştir. Uluslararası alanda yaygın olarak kullanılan bu sistemin temelini bilgi birikimi (know-how), problem çözme (problem solving) ve sorumluluk (accountability) faktörleri oluşturmaktadır. Sistem, işlerin taşıdığı bilgi gereksinimi, karşılaşılan problemlerin çözümünde kullanılan düşünsel süreçler ve iş sonuçlarının organizasyon üzerindeki etkileri dikkate alınarak değerlendirilmesine olanak sağlamaktadır. Çalışmanın uygulama bölümünde bir pazarlama şirketindeki görevler HAY İş Değerleme Sistemi esas alınarak analiz edilmiştir. İş analizleri sonucunda elde edilen veriler değerlendirilmiş, her iş için puanlar belirlenmiş ve işlerin göreli önem sıralaması oluşturulmuştur. Elde edilen sonuçlar, sistemin işlerin değerini objektif ölçütlere göre belirlemede etkili olduğunu ve ücret yapısının oluşturulmasında yönetime önemli katkılar sağladığını göstermiştir. Sonuç olarak, HAY İş Değerleme Sistemi'nin işletmelerde ücret adaletinin sağlanmasına, organizasyon yapısının daha sağlıklı oluşturulmasına ve insan kaynakları uygulamalarının objektif temellere dayandırılmasına önemli katkılar sağladığı belirlenmiştir. Sistem, çalışanları değil işleri değerlendirmesi nedeniyle ücret yönetiminde nesnelliği artırmakta ve işletmelere stratejik insan kaynakları yönetimi açısından önemli avantajlar sunmaktadır. **
Özet (Çeviri)
**ABSTRACT** The ability of organizations to maintain their operations under competitive conditions depends on the effective and efficient management of their human resources. One of the fundamental components of human resource management is compensation management, which requires the systematic and objective evaluation of jobs in order to ensure fairness in pay practices. Job evaluation is a managerial tool designed to determine the relative value and importance of jobs within an organization and serves as a basis for establishing a fair compensation structure. This study examines the concept of job evaluation, its objectives, benefits, and application methods. The major job evaluation methods, including ranking, classification, factor comparison, and point-rating methods, are analyzed in detail, and their respective strengths and weaknesses are evaluated. Furthermore, the importance of job evaluation in compensation management, career planning, organizational structuring, and personnel management is discussed. The primary focus of this research is the HAY Job Evaluation System, which is examined comprehensively. Widely used at the international level, this system is based on three fundamental factors: know-how, problem solving, and accountability. The system enables the evaluation of jobs according to the knowledge and skills required, the intellectual processes involved in solving problems, and the impact of job outcomes on organizational performance. In the application section of the study, positions within a marketing company were analyzed using the HAY Job Evaluation System. Data obtained through job analyses were evaluated, scores were assigned to each position, and a hierarchy reflecting the relative importance of jobs was established. The findings demonstrate that the system is effective in determining the value of jobs based on objective criteria and provides significant support to management in the development of compensation structures. In conclusion, the HAY Job Evaluation System contributes significantly to ensuring pay equity, establishing a sound organizational structure, and supporting objective human resource management practices. Since the system evaluates jobs rather than employees, it enhances objectivity in compensation management and provides organizations with important advantages in the field of strategic human resource management. **