İş sağlığı ve güvenliği uygulamaları ve örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişkide örgütsel bağlılığın aracılık rolü: Konaklama işletmeleri üzerine bir araştırma
The mediating effect of organizational commitment in the relationship between occupational health and safety practices and organizational citizenship behavior: A research in hospitality businesses
  1. Tez No: 1009653
  2. Yazar: MERVE ÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK TANRIVERDİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
Özet
İş sağlığı ve güvenliği, işgörenin fiziksel, psikolojik ve sosyal açıdan korunmasını amaçlayan ve örgütsel etkinliğin sürdürülebilirliği açısından önemli bir yönetim alanıdır. İş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının yalnızca işgörenlerın güvenliğini sağlamada değil, aynı zamanda işgörenlerın örgüte yönelik tutum ve davranışlarının şekillenmesinde de etkili olduğu düşünülmektedir. Bu kapsamda araştırmada iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları, örgütsel bağlılık ve örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Araştırmanın temel amacı, iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları ile örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişkide örgütsel bağlılığın rolünü belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda ilişkisel tarama modelinden yararlanılmıştır. Araştırmanın evrenini Bodrum'da faaliyet gösteren dört ve beş yıldızlı konaklama işletmelerinde işgören işgörenler oluşturmaktadır. Veri toplama yöntemi olarak anket tekniği kullanılmış, elde edilen 350 anketten analiz için uygun bulunan 285 anket değerlendirmeye alınmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22.0 paket programından yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları ile örgütsel bağlılık arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki bulunduğu, iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının örgütsel bağlılığı anlamlı biçimde etkilediği belirlenmiştir. Ayrıca iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının örgütsel vatandaşlık davranışını, örgütsel bağlılığın ise örgütsel vatandaşlık davranışını pozitif yönde etkilediği tespit edilmiştir. Bununla birlikte örgütsel bağlılığın iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları ile örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişkide anlamlı bir aracılık rolü üstlenmediği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonuçları doğrultusunda konaklama işletmeleri, işgörenler, kamu kurumları ve araştırmacılar için çeşitli öneriler geliştirilmiştir. Araştırma sonucunda, örgütsel bağlılığın, iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları ve örgütsel vatandaşlık davranışı arasında aracılık rolü oynadığı belirlenmiştir. Araştırmanın sonunda ulaşılan bilgiler ışığında önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Occupational health and safety is an important management area that aims to protect employees physically, psychologically, and socially while contributing to the sustainability of organizational effectiveness. Occupational health and safety practices are considered to influence not only employees' safety but also their attitudes and behaviors toward the organization. Within this context, this study examines the relationships among occupational health and safety practices, organizational commitment, and organizational citizenship behavior. The main purpose of this research is to determine the role of organizational commitment in the relationship between occupational health and safety practices and organizational citizenship behavior. For this purpose, the relational survey model was employed. The population of the study consisted of employees working in the four and five star hospitality establishments operating in Bodrum, one of Türkiye's leading tourism destinations. The questionnaire technique, one of the quantitative research methods, was used as the data collection tool. A total of 350 questionnaires were collected, and 285 valid questionnaires were included in the analyses. The collected data were analyzed using the SPSS 22.0 statistical package program. The findings revealed a positive and significant relationship between occupational health and safety practices and organizational commitment, and occupational health and safety practices were found to significantly affect organizational commitment. In addition, occupational health and safety practices positively influenced organizational citizenship behavior, while organizational commitment was also found to have a positive effect on organizational citizenship behavior. However, the results indicated that organizational commitment did not have a significant mediating role in the relationship between occupational health and safety practices and organizational citizenship behavior. Based on the findings, several recommendations were developed for hospitality businesses, employees, policymakers, and future researchers.