Hukuk yargılaması ile yapay zeka ilişkisi
Relationship between judicial proceedings and artificial intelligence
- Tez No: 1009663
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET AKİF GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde yapay zeka, farklı alanlarda hızla yaygınlaşan ve etkisi giderek artan bir teknoloji olmakla birlikte, üzerinde tam bir tanım birliğine varılamamış bir kavramdır. Yapay zeka kullanımının artması hukuk alanını da etkilemiş; çeşitli yapay zeka yöntemlerinin hukukta mevcut ve potansiyel kullanımı hem öğretide hem uygulamada önemli bir tartışma konusu hâline gelmiştir. Yapay zeka teknolojilerinin sağladığı avantajların yanı sıra ortaya çıkarabileceği riskler, bu teknolojilerin hukuk sistemine entegrasyonu ve hukuki düzenlemelere duyulan ihtiyacı gündeme taşımıştır. Türk hukuku bakımından dijital dönüşüm sürecinin hız kazanması ve yapay zeka uygulamalarının uluslararası alanda yaygınlaşması, konunun özellikle yargı faaliyetleri açısından değerlendirilmesini gerekli kılmaktadır. Maddi gerçeğe ulaşmayı amaçlayan usûl hukukunun temel ilkeleri ve yargılama güvenceleri çerçevesinde, yapay zekanın yargılama süreçlerinde kullanımının sınırları ve imkânları önem arz etmektedir. Bu kapsamda çalışma, yapay zekanın temel prensiplerini ve kavramsal çerçevesini ele almakta; etik kullanımına ilişkin uluslararası yaklaşımları incelemektedir. Ayrıca mevcut ve olası hukuki düzenlemeler dikkate alınarak yapay zekanın Türk adalet sistemi içindeki potansiyel rolü ve sınırları değerlendirilmektedir. Bu kapsamda çalışmanın amacı, yapay zekanın yargı süreçlerine entegrasyonuna ilişkin öneriler sunarak Türk yargısında bu teknolojinin kullanılmasına dair akademik ve pratik bir katkı sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
Artificial intelligence is a technology that is rapidly spreading across various fields and whose influence is steadily increasing; however, it remains a concept on which no complete consensus regarding its definition has yet been reached. The growing use of artificial intelligence has also affected the field of law, and the current and potential applications of various artificial intelligence methods in legal processes have become an important subject of debate both in legal doctrine and in practice. In addition to the advantages offered by artificial intelligence technologies, the risks they may pose have brought to the forefront the need to regulate these technologies and to determine the framework for their integration into legal systems. In the context of Turkish law, the acceleration of digital transformation and the widespread international use of artificial intelligence applications make it necessary to examine this issue particularly in terms of judicial activities. Within the framework of the fundamental principles of procedural law and the procedural safeguards that aim to achieve the material truth, the possibilities and limits of the use of artificial intelligence in judicial proceedings constitute a matter of significant importance. Accordingly, this study examines the fundamental principles and conceptual framework of artificial intelligence and reviews international approaches concerning its ethical use. Furthermore, taking into account existing and potential legal regulations, it evaluates the possible role and limitations of artificial intelligence within the Turkish judicial system. In this context, the aim of the study is to contribute both academically and practically to the use of artificial intelligence in the Turkish judiciary by offering proposals regarding the integration of artificial intelligence into judicial processes.