Yüksek sıcaklıkta N. nuda L. subsp. albiflora (Boiss) gams bitkisinden elde edilen su ekstraktının fitokimyasal analizleri ve biyoaktivite çalışmaları
Phytochemical analysis and bioactivity studies of the hightemperature water extract obtained from N. nuda L. subsp.albiflora (Boiss) gams plan
  1. Tez No: 1009687
  2. Yazar: ELİF CEREN KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, Nepeta nuda L. subsp. albiflora (Boiss.) Gams bitkisinden yüksek sıcaklıkta ekstraksiyon (YSE) yöntemiyle suda elde edilen ekstraktın fitokimyasal içeriği, izolasyonu, in vitro biyoaktivite testleri ve in siliko çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Elde edilen ham ekstraktın ve izolatların antioksidan, antimikrobiyal, enzim inhibisyon ve DNA koruyucu aktiviteleri in vitro testler ile değerlendirilmiştir. Antioksidan aktivite tayininde, fosfomolibden indirgenme, indirgeme gücü, metal şelatlama, DPPH• ve ABTS•+ radikal giderme aktivite testleri uygulanmıştır. Antimikrobiyal aktivite testinde, gram-pozitif ve gram-negatif mikroorganizmalar kullanılmıştır. Oksidatif hasar modelinde, örneklerin DNA koruma potansiyeli plazmid DNA kullanılarak incelenmiştir. Su ekstraktına silika jel ve sefadeks kolonlar kullanılarak fraksiyolandırma uygulandı. Biyoaktivite bulguları doğrultusunda seçilen biyoaktif fraksiyonlar üzerinden tekrar fraksiyonlama ve daha sonra izolasyon uygulamaları gerçekleştirilmiştir. İzole dilen bileşiklerin moleküler yapıları 1H-NMR, 13C-NMR, COSY, HSQC ve HMBC analizleri ile karakterize edilmiştir. Elde edilen tüm aktivite sonuçları IBM SPSS 20.0 paket programı kullanılarak istatiksel analizleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, N. nuda bitkisi su ekstraktının LC-MS/MS ile yapılan fitokimyasal analizinde klorojenik asit 1681.157 g/g ekstrakt ve kafeik asit 1259.622 g/g ekstrakt en yüksek bileşen olduğu belirlendi. Ham ekstraktın kolon kromatografisi ile yapılan fraksiyonlandırma ve izolasyon çalışmalarında yüksek sıcaklığa dayanıklı apigenin-4'-O-glukozit ve mannitol ikincil metabolitleri izole edildi. Antioksidan aktivite testlerinde, apigenin-4'-O-glukozit molekülünün ABTS•+ giderme testine ait IC50 değeri 2.18 g/mL, DPPH• giderme testine ait IC50 değeri 7.03 g/mL ve metal şelatlama testine ait A0.5 değeri ise 2.41 g/mL olarak en yüksek aktiviteye sahip olduğu belirlendi. DNA koruma aktivitesinde, apigenin-4'-O-glukozit molekülünün aktivitesi %71.48 olarak bulundu. Apigenin-4'-O-glukozit molekülünün enzimlere karşı inhibisyon aktivitelerinde BChE için IC50 değeri 1.29±0.81g/mL olarak en yüksek inhibisyon aktivitesi göstermiştir. In siliko moleküler doking çalışmalarında apigenin-4'-O-glukozit molekülünün ile BChE yüksek bir bağlanma etkisi (-138 Moldock skor) olduğu belirlendi. Mannitol in vitro testlerde daha düşük biyolojik aktiviteye göstermesine rağmen, in siliko çalışmalarında enzim aktif bölgesi ile etkileşime girebildiği gözlendi. Aynı zamanda mannitol molekülünün AChE, BChE ve üreaz enzimleri arasında oksijen üzerinden ve polarizasyonlar kurabileceği değerlendirldi. Moleküler dinamik simülasyonlarda apigenin-4'-O-glukozit–BChE kompleksinin işletim süresi boyunca stabil kalma ve bağlantılarının korunması sağlanmıştır. Sonuç olarak, N. nuda bitkisinden suda YSE ile elde edilen ekstraktının ve izole edilen apigenin-4'-O-glukozit molekülünün etkili antioksidan ve enzim inhibisyonu aktiviteleri gösterdikleri belirlenmiştir. Apigenin-4'-O-glukozit molekülünün yüksek sıcaklığa dayanıklı bir molekül olması gıda koruyucu etkili bir doğal antioksidan ve nörotik hastalıkların tedavisinde etkli bir ilaç olarak ileri araştırmalara katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the phytochemical composition, isolation, in vitro bioactivity assays, and in silico analyses of the aqueous extract from Nepeta nuda L. subsp. albiflora (Boiss.) Gams, prepared using the high-temperature extraction (HTE) method, were investigated. The antioxidant, antimicrobial, enzyme inhibitory, and DNA protective activities of both the crude extract and isolated compounds were assessed through in vitro assays. In determining antioxidant activity, phosphomolybdenum reduction, reducing power, metal chelation, DPPH• and ABTS•+ radical scavenging activity tests were applied.. Antimicrobial activity was evaluated against both gram-positive and gram-negative microorganisms. The DNA protective potential of the samples was assessed in an oxidative damage model using plasmid DNA. The aqueous extract was fractionated using silica gel and Sephadex column chromatography. Based on bioactivity results, selected bioactive fractions underwent further fractionation and isolation processes. The molecular structures of the isolated compounds were characterized through ¹H-NMR, ¹³C-NMR, COSY, HSQC, and HMBC analyses. All activity data were statistically analyzed using the IBM SPSS 20.0 software package. The findings revealed that chlorogenic acid (1681.157 µg/g extract) and caffeic acid (1259.622 µg/g extract) were the major components identified in the LC-MS/MS phytochemical analysis of the N. nuda aqueous extract. During fractionation and isolation via column chromatography, thermally stable secondary metabolites apigenin-4′-O-glucoside and mannitol were successfully isolated. In antioxidant activity assays, apigenin-4′-O-glucoside demonstrated the highest activity, with IC50 values of 2.18 µg/mL in the ABTS•+ scavenging assay and 7.03 µg/mL in the DPPH• scavenging assay, along with an A0.5 value of 2.41 µg/mL in the metal chelating assay. Its DNA protective activity was measured at 71.48%. In enzyme inhibition studies, apigenin-4′-O-glucoside exhibited the strongest inhibitory effect against butyrylcholinesterase (BChE), with an IC50 value of 1.29±0.81 µg/mL. In in silico molecular docking studies, apigenin-4′-O-glucoside exhibited a strong binding affinity with butyrylcholinesterase (BChE), achieving a Moldock score of −138. Molecular dynamics simulations confirmed that the apigenin-4′-O-glucoside–BChE complex remained stable throughout the simulation, maintaining consistent interactions. Although mannitol showed lower biological activity in vitro, in silico analyses indicated its potential to interact with enzyme active sites. It was suggested that mannitol could form interactions with acetylcholinesterase (AChE), BChE, and urease enzymes through oxygen atoms and polarization effects. In conclusion, the aqueous extract of N. nuda obtained via HTE and the isolated apigenin-4′-O-glucoside compound demonstrated notable antioxidant and enzyme inhibitory activities. The thermal stability of apigenin-4′-O-glucoside highlights its potential as a natural antioxidant for food preservation and as a promising candidate for further investigation in the treatment of neurodegenerative diseases.