Dijital sanatın geleceği: Minecraft ekosisteminde tasarlanan sanat galerilerinin yayılma potansiyeli ve etkisi
The future of digital art: Dissemination potential and impact of art galleries designed in the minecraft ecosystem
  1. Tez No: 1009694
  2. Yazar: ÜMİT ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN KIRCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
Özet
Dijital teknolojilerin hızla gelişmesi ile birlikte sanal dünyalar, sanat ve sergileme pratiğine yeni mekansal alternatifler sunmaktadır. Metaverse ekosistemleri içinde öne çıkan Minecraft, yaratıcı bir platform olarak milyonlarca kullanıcıya kendi dünyalarını tasarlama olanağı tanımakta ve bu bağlamda sanal sanat galerilerinin tasarımı için özgün bir alan oluşturmaktadır. Bu çalışma, Minecraft ekosisteminde tasarlanan sanat galerilerinin mimari niteliklerini, sanal sergileme potansiyelini ve mimarlık ortamında yayılma potansiyelini çok yönlü olarak incelemektedir. Araştırmanın temel amacı, Minecraft'ta mimari bilginin sanal sergileme mekanlarına etkilerini ortaya koymak, Minecraft ekosisteminin sanal sergilemede kullanım potansiyelini değerlendirmek ve mimarlık ortamını bu konuda bilgilendirerek farkındalık artırmaktır. Çalışmada karma yöntem yaklaşımı benimsenmiş, literatür taramasından belirlenen yedi analiz parametresi üzerinden altı topluluk galerisi ve altı mimari proje incelenmiştir. Elde edilen bulgular SWOT analizi ile derinlemesine değerlendirilmiş, Z kuşağı öğrencileriyle yapılan anket verileri ile desteklenmiştir. Araştırma bulguları, mimari bilginin sanal sergileme mekanlarının tasarımında belirgin bir etki yarattığını göstermektedir. Topluluk galerileri 'nasıl görünür' sorusuna odaklanırken, mimari perspektifle tasarlanan projeler 'nasıl işler' sorusunu gözetmektedir. SWOT analizi, Minecraft'ın güçlü yönlerinin (sınırsız mekan yaratma, malzeme çeşitliliği, küresel erişilebilirlik, topluluk kültürü vb.) zayıf yönlerinden (kübik sistem kısıtlamaları, görsel kalite sınırlamaları vb.) ağır bastığını ortaya koymuştur. Çalışma, Minecraft'ın sanal sergileme için alternatif bir platform olma potansiyelini vurgulamakta, mimarlık ortamına bu konuda akademik ve uygulamaya yönelik bilgi sağlamakta ve mimari bilincin toplulukta yayılmasının sanal galeri tasarımlarının niteliğini artıracağını göstermektedir. Sonuç olarak, mimari bilginin sanal dünyalarda sergileme deneyimini zenginleştirdiği, Minecraft'ın sanat ve mimarlık ortamında yaygınlaşması için topluluk içinde mimari farkındalığın artırılması ve teknik sınırlamaların modlarla aşılması gerektiği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
With the rapid development of digital technologies, virtual worlds offer new spatial alternatives to art and exhibition practices. Minecraft, a prominent platform within metaverse ecosystems, provides millions of users with the opportunity to design their own worlds as a creative platform, thereby creating a unique space for the design of virtual art galleries. This study comprehensively examines the architectural qualities, virtual exhibition potential, and dissemination potential within the architectural domain of art galleries designed in the Minecraft ecosystem. The main objective of the research is to reveal the effects of architectural knowledge on virtual exhibition spaces in Minecraft, to evaluate the potential of the Minecraft ecosystem for use in virtual exhibition, and to inform the architectural domain on this subject while raising awareness. A mixed-methods approach was adopted in the study, analyzing six community galleries and six architectural projects through seven analysis parameters determined from the literature review. The findings were evaluated in depth through SWOT analysis and supported by survey data conducted with Generation Z students. Research findings demonstrate that architectural knowledge has a significant impact on the design of virtual exhibition spaces. While community galleries focus on 'how it looks,' architecturally designed projects consider 'how it works.' SWOT analysis revealed that Minecraft's strengths (unlimited space creation, material diversity, global accessibility, community culture, etc.) outweigh its weaknesses (cubic system constraints, visual quality limitations, etc.). The study emphasizes Minecraft's potential as an alternative platform for virtual exhibition, provides academic and practical knowledge to the architectural domain on this subject, and demonstrates that spreading architectural awareness within the community will enhance the quality of virtual gallery designs. In conclusion, it has been established that architectural knowledge enriches the exhibition experience in virtual worlds, and for Minecraft to become widespread in art and architecture domains, architectural awareness must be increased within the community and technical limitations must be overcome through mods.