Havacılıkta yer tabanlı sağlık yönetim sistemleri için yapay zekâ tabanlı kestirimci bakım yaklaşımı
Artificial intelligence based prognostic maintenance approach for ground-based health management systems in aviation
  1. Tez No: 1009750
  2. Yazar: ALPER BAHADIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMİ AKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Günümüzde hava taşıtlarında benimsenen bakım modelleri, geleneksel anlayışın ötesine geçerek hem işletimsel sürekliliğe hem de uçuş güvenliğine katkı sunmayı amaçlamaktadır. Uçuş verilerinin zamanında analiz edilmesi sayesinde, henüz belirti göstermeyen arızaların erken aşamada tespit edilmesi mümkün hâle gelmektedir. Geçmiş verilere dayanarak gelecek kestirimi yapan bu anlayış, bakım faaliyetlerinin planlı ve öngörülebilir yürütülmesine olanak tanır. Ancak yüksek hacimli sağlık verilerinin işlenmesi, uçak üzerindeki işlemcilerin kapasitesini aşmaktadır. Bu durum, veri işleme sürecinin uçak dışındaki sistemlere kaydırılmasını gerekli kılmıştır. Bu tez çalışmasında havacılık sektöründe yer tabanlı sağlık yönetim sistemleri için yapay zekâ tabanlı çalışan öngörümcü bakım yaklaşımı geliştirilmiştir. Örnek bir model üzerinden sistemin veri işleyişi incelenmiştir. Önerilen yapıda uçaktan algılayıcılar vasıtasıyla edinilen veriler uçuş sonrasında yer tabanlı sağlık yönetim sistemine aktarılıp analiz edilir. Uygulama aşamasında örnek bir model üzerinden uçak motorunun performans verileri kullanılarak kalan kullanabilir ömür tahmini yapılmıştır. Zamana bağlı değişimleri analiz etmek amacıyla uzun kısa süreli bellek (LSTM) modeli tercih edilmiştir. Bu amaçla NASA'nın C-MAPSS veri seti kullanılmış, MATLAB® ortamında çalıştırılmıştır. Alınan sonuçlar yalnızca sayısal bir veri olan kalan faydalı ömür (RUL) olarak kalmayıp, pratikte uygulanması beklenen işletimsel ve bakım kararlarına yön verecek çıktılara dönüştürülmüştür. Sonuçlar, gelecek tahminleri yoluyla arızaların önceden tespit edilmesini sağlayarak, havacılık sektöründe bakım planlarının oluşturulmasında karar alıcılara önemli katkılar sunacağını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, maintenance practices adopted in modern aircraft have moved beyond the traditional approach and are expected to support operational continuity and flight safety while maintaining a certain level of predictability. When flight data are analyzed at the appropriate time, it becomes possible to detect faults before they manifest any noticeable symptoms. A data-driven framework that relies on historical information allows maintenance activities to be organized in a more planned and foreseeable manner. However, processing the large volume of health-related often exceeds the computational capacity of on-board systems. As a result, data processing needs to be carried out by off-board systems. Within the scope of this thesis, an artificial intelligence based predictive maintenance approach was developed for ground-based health management systems in the aviation domain. The flow of data within the proposed structure was examined through an illustrative model. In this architecture, the information collected from aircraft sensors is transferred to ground systems after the flight and processed there. During the application stage, engine performance data were used to estimate the remaining useful life (RUL) of the component. To model time-dependent behavior, a Long Short-Term Memory (LSTM) network was employed. The analysis made use of NASA's C-MAPSS dataset and was conducted in the MATLAB® environment.The results obtained are not limited to providing numerical RUL values; they were also interpreted in a way that can inform practical operational and maintenance decisions. Overall, the findings suggest that early fault anticipation supports decision-makers in maintenance planning in the aviation sector.