Bilevel pozitif havayolu basıncı (BPAP) maskesi kullanımı ile ilişkili sorunlar ve basınç ülseri gelişiminin incelenmesi
Problems associated with the use of bilevel positive airway pressure (BPAP) masks and the development of pressure ulcers
- Tez No: 1009766
- Danışmanlar: PROF. DR. LEMAN ŞENTURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
Özet
Noninvaziv mekanik ventilasyonun giderek yaygınlaşmasıyla birlikte maske temasına bağlı cilt bütünlüğü bozulmaları önemli bir bakım sorunu hâline gelmektedir. Bu araştırmada, BPAP maskesi kullanan hastalarda maske kullanımına bağlı yaşanan sorunlar ile burun bölgesinde gelişen basınç ülserlerinin varlığı ve özelliklerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırma, BPAP tedavisi alan yetişkin hastalarda kesitsel ve tanımlayıcı bir desenle yürütülmüş; toplam 281 hastanın verileri değerlendirmeye alınmıştır. Hastaların demografik özellikleri, klinik durumları, BPAP kullanım parametreleri ve maske kullanımına ilişkin deneyimleri yapılandırılmış bir veri formu ile toplanmıştır Verilerin değerlendirilmesinde dağılım ölçütleri ile Shapiro-Wilk testi, Mann- Whitney U testi, Kruskal-Wallis testi ANOVA analizi, ve Fisher'in kesin ki-kare testi kullanılmıştır. Hastaların % 62.6'sının maske kullanımında ağrı; % 62.6' sının burun üzerinde renk değişimi; % 51.2' sinin boğulma hissi yaşadığı; % 47.7' sinin ciltte kuruluk yaşadığı; % 47.3'ünün maske kullanımında terleme; % 38.8 'inin gece maske kayması yaşadığı ve %52 sinde maskeye ait basınç ülseri oluştuğu belirlenmiştir. BPAP kullanım süresi ve uygulanan basınç düzeyi arttıkça ülser gelişim riskinin anlamlı biçimde yükseldiği; maske kullanımında ağrı yaşayan bireylerde ülser görülme oranlarının belirgin derecede daha yüksek olduğu saptanmıştır. Bu bulgular, hemşirelik bakımında düzenli cilt değerlendirmesi yapılmasının, uygun maske ara yüzü seçiminin, basınç ve kullanım süresinin dikkatle izlenmesinin ve koruyucu önlemlerin sistematik olarak uygulanmasının gerekliliğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
With the increasing use of noninvasive mechanical ventilation, impairments in skin integrity caused by mask contact have become a significant care problem. This study aims to examine mask-related complications and the presence and characteristics of nasal pressure ulcers in patients using BPAP masks. The research was conducted with a cross-sectional and descriptive design in adult patients receiving BPAP therapy, and data from a total of 281 patients were evaluated. Patients' demographic characteristics, clinical conditions, BPAP usage parameters, and experiences related to mask use were collected using a structured data form. Data were analyzed using descriptive statistics, the Shapiro–Wilk test, Mann–Whitney U test, Kruskal–Wallis test, ANOVA, and Fisher's exact chi-square test. It was determined that 62.6% of patients experienced pain during mask use, 62.6% had discoloration on the nose, 51.2% reported a sensation of suffocation, 47.7% experienced skin dryness, 47.3% had sweating during mask use, 38.8% reported mask displacement at night, and 52% developed mask-related pressure ulcers. As the duration of BPAP use and the applied pressure level increased, the risk of ulcer development rose significantly. Additionally, the incidence of ulcers was notably higher among individuals who experienced pain during mask use. These findings support the necessity of regular skin assessment in nursing care, appropriate mask interface selection, careful monitoring of pressure levels and duration of use, and the systematic implementation of preventive measures.