Kronik diz osteoartritine sahip kısa dalga diatermi terapisi almış ve darbeli ultrason terapisi almış hastalarda ağrı ve yaşam kalitesinin karşılaştırılmalı değerlendirmesi
Comparative assessment of pain and quality of life in patients with chronic knee osteoarthritis who received short-wave diathermy therapy and pulsed ultrasound therapy
  1. Tez No: 1009791
  2. Yazar: İBRAHİM HALİL YAPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN DEMİREL, PROF. DR. SİBEL OĞUZKAN BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyofizik Bilim Dalı
Özet
Diz osteoartriti (DOA), yaşlı bireylerde dizde yaralanmaya sebep olan ve en çok görülen dejeneratif eklem rahatsızlıklarından biridir. Hastalığın semptomlarını azaltmak için klinikte kullanılan yöntemler arasında TENS, İnfraruj, Darbeli ultrason terapi ve KDD de bulunmaktadır. Darbeli ultrason terapi ve Kısa dalga diatermi terapisinin ağrıyı azaltma ve yaşam kalitesini artırmadaki etkinliğinin karşılaştırılmalı değerlendirmesi için yapılan bu çalışmaya kronik diz osteoartriti teşhisi almış 110 kadın hasta dahil edildi. Elli beşer kişilik iki gruba ayrılan hastalardan ilk gruba TENS-İnfraruj-Darbeli ultrason terapi, diğer gruba ise TENS-İnfraruj-KDD terapileri uygulandı. Hem tedavi öncesinde hem de sonrasında hastalara VAS, WOMAC ve SF-36 formları aracılığı ile sorular sorulup cevaplar kaydedildi. Çalışmada bulunan sonuca göre kadın bireylerde osteoartrite yakalanma olasılığının erkek bireylere göre istatistiksel olarak daha fazla olduğu ile ilgili ipuçlarına ulaşıldı. Doğum sayısı ve osteoartrite yakalanma ihtimali arasında bir doğru orantı olduğuna dair istatistiksel bulgulara ulaşıldı. Bunun dışında sedanter yaşam şekline sahip olup günlük uyku süresi az olan kadın bireylerde osteoartrit görülme olasılığının arttığını, ayrıca vücut kitle indeksi yüksek olan kadın bireylerin osteoartrite yakalanma olasılığı arasında yakın ilişki olduğuna dair literatür çalışmalarında görülen verilere benzer istatistiksel bulgulara ulaşılmıştır. Çalışmada hem tedavi öncesi hem de tedavi sonrasında hastalardan alınan VAS ağrı ölçeği formu, WOMAC osteoartrit ölçeği formu ve SF-36 yaşam kalitesi ölçeği formlarından tedavi öncesine göre tedavi sonrasında literatürdeki çalışmalara benzer olarak anlamlı bir iyileşme gösterdiklerine dair istatistiksel veriler ortaya çıkmıştır. SF-36 skorunun alt parametrelerinden duygusal sorunlar nedeniyle rol sınırlamaları skorunda literatürdeki çalışmaların aksine anlamlı bir fark oluşmuşken diğer alt parametrelerde böyle bir fark oluşmamıştır.
Özet (Çeviri)
Knee osteoarthritis (KOA) is one of the most common degenerative joint disorders causing knee injury in elderly individuals. Clinically used methods to reduce symptoms include TENS, infrared, pulsed ultrasound therapy, and short-wave diathermy (SWD). This study, which comparatively evaluated the effectiveness of pulsed ultrasound therapy and short-wave diathermy therapy, included 110 female patients diagnosed with chronic knee osteoarthritis. The patients were divided into two groups of 55 each. The first group received TENS-infrared-pulsed ultrasound therapy, while the second group received TENS-infrared-SWD therapy. Patients were questioned and their answers recorded using VAS, WOMAC, and SF-36 forms both before and after treatment. The study found evidence suggesting a statistically higher probability of developing osteoarthritis in women compared to men. Statistical findings also indicated a direct correlation between the number of births and the likelihood of developing osteoarthritis. Furthermore, statistically significant findings similar to those seen in literature studies have been obtained, indicating an increased likelihood of osteoarthritis in women with sedentary lifestyles and insufficient daily sleep duration, as well as a close relationship between osteoarthritis probability and high body mass index in women. In this study, statistical data from both pre- and post-treatment VAS pain scale, WOMAC osteoarthritis scale, and SF-36 quality of life scale forms showed a significant improvement after treatment compared to pre-treatment levels, similar to studies in the literature. While a significant difference was observed in the role limitations due to emotional problems sub-parameter of the SF-36 score, contrary to studies in the literature, no such difference was observed in other sub-parameters.