Adölesanların beden algılarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Examination of adolescents' body perceptions in terms of various variables
- Tez No: 1009855
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR MENDEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada adölesanların beden algılarının; yaş, cinsiyet, sigara kullanımı ve ekonomik durum değişkenleri açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma tarama modellerinden nicel tarama modeline göre gerçekleştirilmiştir ve aynı zamanda kesitsel tarama yöntemi kullanılmıştır. Çalışma, Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı okullarda öğrenim gören, adölesan dönemde olup, fizyolojik veya psikolojik herhangi bir engeli bulunmayan 175 kız ve 193 erkek olmak üzere toplam 368 Öğrenci üzerinde yapılmıştır. Çalışmaya katılacan adolesanların; demografik bilgileri (yaş, cinsiyet, , ailenin ortalama aylık gelir durumu, sigara kullanımı) alındıktan sonra, beden imajının tespiti için Beden Algı Ölçeği kullanılmıştır. Adölesanların Beden Algıları ile Tespit Edilen Değişkenler bakımından değerlendirilmesinde Çokboyutlu Ölçeklendirme (Multidimensional Scaling) analiz tekniğinden yararlanılmıştır. Yapılan Çokboyutlu Ölçeklendirme Analizi sonucunda Stres katsayısı 0.089 ve açıklanabilen varyasyon düzeyi de %77.8 olarak belirlenmiştir. Adölesanlar tespit edilen özellikler bakımından genel olarak dört gruba ayrıldığı görülmüştür. Adölesanların birbirlerinden farklılaşmasında yani algılarının farklılaşmasında Yaş'ın önemli bir faktör olduğu görülmüştür. Dikkat edileceği Cinsiyet ve Sigara kullanma durumu, daha ziyade bireylerin ekonomik durum, burun, VK, iştah durumu, idrar/dışkı düzeni, sağlık ve duygu keskinliği ile ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Dolayısıyla bireylerin cinsiyetleri ve sigara kullanıp kullanmamaları, bu grupta verilen algılarını önemli düzeyde etkilediği tespit edilmiştir. Diğer taraftan söz konusu bireylerin fiziksel güç, kas kuvveti, enerji düzeyi, yüz rengi, saç, el, bel, kulak değişkenlerinin de birbirleriyle ilişkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine adolescents' body image perceptions in terms of age, gender, smoking habits, and economic status. The study was conducted using a quantitative survey model and a cross-sectional survey method. The study included a total of 368 adolescent students (175 girls and 193 boys) attending schools affiliated with the Gaziantep Provincial Directorate of National Education, who had no physiological or psychological disabilities. After collecting demographic information (age, gender, average monthly family income, smoking habits) from the participating adolescents, the Body Image Assessment Scale was used to determine their body image. Multidimensional scaling analysis technique was used to evaluate adolescents' body image and the variables identified. As a result of the multidimensional scaling analysis, the stress coefficient was determined as 0.089 and the explainable variation level as 77.8%. It was observed that adolescents were generally divided into four groups based on the identified characteristics. Age has been found to be a significant factor in the differentiation of adolescents from one another, that is, in the differentiation of their perceptions. It should be noted that gender and smoking status were found to be more related to individuals' economic status, nose, BMI, appetite, urinary/bowel regularity, health, and emotional sharpness. Therefore, it was determined that individuals' gender and smoking status significantly affect their perceptions in this group. On the other hand, it was also found that the variables of physical strength, muscle power, energy level, facial color, hair, hands, waist, and ears were related to each other.