Kenevir (Cannabis sativa) tohumu pres keki ununun süttozuna ikame olarak kullanılmasının karıştırılmış tipyoğurtların fiziksel, kimyasal ve fonksiyonelözellikleri üzerine etkisi
The effect of using hemp (Cannabis sativa) seed press cake flour as a milk powder substitute on the physical, chemical and functional properties of stirred yogurts
- Tez No: 1009888
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞIM AKBULUT ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, fonksiyonel özellikleriyle dikkat çeken Cannabis sativa (kenevir) tohumu pres keki ununun yoğurt üretiminde kullanım potansiyeli araştırılmıştır. Çalışmanın amacı, farklı oranlarda ilave edilen kenevir tohumu pres keki ununun yoğurdun fiziksel, kimyasal ve fonksiyonel özellikleri üzerine etkilerini incelemektir. Araştırmada, kontrol örneği ve belirlenen düzeylerde kenevir tohumu pres keki unu eklenmiş yoğurt örnekleri üretilmiş, ardından pH, titrasyon asitliği, serum ayrılması, su tutma kapasitesi gibi fiziksel ve kimyasal analizler yapılmıştır. Ayrıca toplam fenolik madde, antioksidan aktivite gibi fonksiyonel özellikler de değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, kenevir tohumu pres keki unu ilavesi yoğurdun besinsel değerini artırmış, özellikle fonksiyonel özelliklerde belirgin iyileşmeler sağlamıştır. Bununla birlikte, yüksek ilave oranlarında yoğurdun tekstürel özelliklerinde bazı olumsuz değişiklikler gözlenmiştir. Sonuç olarak, kenevir (C. sativa)tohumu pres keki unu, yoğurt üretiminde fonksiyonel bir katkı bileşeni olarak değerlendirilebilmekte; uygun oranlarda kullanıldığında ürünün besinsel ve fonksiyonel değerini artırırken kabul edilebilir fiziksel ve duyusal özellikler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the potential utilization of Cannabis sativa (hemp) seed press cake flour, distinguished by its functional attributes, in yogurt production was investigated. The primary objective of the research was to evaluate the effects of hemp seed press cake flour incorporated at varying concentrations on the physical, chemical, and functional properties of yogurt. Control and experimental yogurt samples containing different levels of hemp seed press cake flour were produced. Subsequently, a series of physicochemical analyses, including measurements of pH, titratable acidity, serum separation, water-holding capacity were conducted. Furthermore, functional characteristics such as total phenolic content and antioxidant activity were also assessed. The results indicated that the incorporation of hemp seed press cake flour enhanced the nutritional composition of yogurt and significantly improved its functional attributes. However, at higher supplementation levels, certain adverse effects on the textural properties were observed. In conclusion, C. sativa seed press cake flour may be regarded as a promising functional ingredient for yogurt production. When utilized at appropriate concentrations, it contributes to the enhancement of the product's nutritional and functional quality while maintaining acceptable physicochemical and sensory characteristics.