Oyun temelli fiziksel etkinliklerin sosyal uyum ve sosyal becerilere yansıması ( 5-6 yaş çocuklar üzerine bir araştırma)
The impact of game-based physi̇cal acti̇vi̇ti̇es on soci̇al adaptati̇on and soci̇al ski̇lls (a study on chi̇ldren aged 5-6 years)
- Tez No: 1009931
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL AVŞAR TUNCAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Göçmen kökenli çocukların sosyal uyum ve sosyal becerileri, okul öncesi eğitim kurumlarına entegrasyon sürecinde kritik bir öneme sahiptir. Erken yaşta gerçekleştirilen oyun temelli fiziksel etkinlikler, çocukların motor ve sosyal becerilerinin gelişimini destekleyen etkili bir yöntem olarak kabul edilmektedir. Bu çalışma, 5–6 yaşındaki Türk ve göçmen kökenli çocukların oyun temelli fiziksel etkinliklere katılımının sosyal uyum ve sosyal beceriler üzerindeki etkisini ve bu becerilerin yaş, cinsiyet, uyruk ebeveyn eğitim düzeyi, ebeveyn Türkçe dil yeterliliği ve kardeş sayısına göre farklılıklarını incelemeyi amaçlamaktadır. Ön test-son test kontrol gruplu tam deneysel desenin kullanıldığı çalışma, 5-6 yaş okul öncesi eğitim kurumuna devam eden 64 çocuk ile yürütülmüştür. 32'si deney grubunda (16 Türk, 16 göçmen), 32'sı kontrol grubunda (16 Türk, 16 göçmen) yer almaktadır. Çalışmada Türk deney, Göçmen deney, Türk kontrol ve Göçmen kontrol olmak üzere 4 grupta yürütülmüştür. Gruplar randomize atanmıştır. Deney gruplarına 8 hafta boyunca, haftada 3 gün, günde 40 dakika oyun temelli fiziksel etkinlikler uygulatılmıştır. Kontrol grubuna ise müfredat dışında ek bir uygulama yapılmamıştır. Uygulama öncesi ve uygulama sonrası tüm gruplardan veriler, demografik bilgi formu ve sosyal beceri ölçeğinden oluşan anket formu ile elde edilmiştir. Veriler, aykırı değerler, eksik veriler ve varsayımlar açısından incelenmiş ve tanımlayıcı istatistikler hesaplanmıştır. Bağımsız örneklemler t-testi, Mann–Whitney U ve Kruskal–Wallis H testleri ile karma desenli varyans analizi (Mixed-Design ANOVA) uygulanmıştır. Sosyal beceri değişimi yüzde değişim formülü ile belirlenmiş; anlamlı etkileşimlerde Bonferroni düzeltmeli çoklu karşılaştırmalar ve etki büyüklükleri (η²p) raporlanmıştır. Araştırma bulguları, 5–6 yaşındaki Türk ve göçmen kökenli çocukların oyun temelli fiziksel etkinliklere katılımının sosyal uyum ve sosyal beceri düzeylerini olumlu yönde etkilediğini göstermektedir. Sosyal beceri puanları ön test ve son testler arasında tüm gruplarda anlamlı biçimde artmış; deney gruplarında bu artış kontrol gruplarına göre daha belirgin olmuştur. Cinsiyet, yaş, uyruk, ebeveyn eğitim ve Türkçe dil yeterliği ile kardeş sayısı gibi demografik değişkenler sosyal beceri düzeylerinde sınırlı farklılıklar oluşturmuş, ancak genel olarak tüm çocukların sosyal becerilerinde zamanla ilerleme gözlenmiştir. Araştırma bulguları, oyun temelli fiziksel etkinliklerin 5–6 yaşındaki Türk ve göçmen kökenli çocukların sosyal uyum ve sosyal beceri gelişimini desteklediğini göstermektedir. Bu nedenle, okul öncesi eğitim programlarında oyun temelli fiziksel etkinliklerin yaygınlaştırılması ve özellikle göçmen kökenli çocukların sosyal uyumunu güçlendirecek uygulamaların desteklenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Social adaptation and social skills of children from immigrant backgrounds are of critical importance in the process of integration into pre-school educational institutions. Play-based physical activities conducted at an early age are recognized as an effective method supporting the development of children's motor and social skills. This study aims to examine the impact of participation in play-based physical activities on the social adaptation and social skills of 5–6-year-old Turkish and immigrant children, as well as how these skills vary according to age, gender, nationality, parental education level, parental Turkish language proficiency, and the number of siblings. Using a pretest-posttest control group experimental design, the study was conducted with 64 children attending pre-school educational institutions. The participants consisted of 32 children in the experimental group (16 Turkish, 16 immigrant) and 32 in the control group (16 Turkish, 16 immigrant). The study was carried out across four groups: Turkish experimental, immigrant experimental, Turkish control, and immigrant control. Groups were assigned randomly. The experimental groups participated in play-based physical activities for 40 minutes a day, three days a week, over a period of 8 weeks. The control group received no additional intervention beyond the standard curriculum. Data were collected before and after the intervention using a survey form consisting of a demographic information form and a social skills scale. The data were screened for outliers, missing values, and assumptions, and descriptive statistics were calculated. Independent samples t-test, Mann–Whitney U, and Kruskal–Wallis H tests, as well as mixed-design analysis of variance (mixed-design ANOVA), were applied. Changes in social skills were determined using the percentage change formula; for significant interactions, Bonferroni-corrected multiple comparisons and effect sizes (η²p) were reported. Research findings indicate that participation in play-based physical activities positively affects the social adaptation and social skill levels of 5–6-year-old Turkish and immigrant children. Social skill scores between pre-tests and post-tests showed a significant increase across all experimental groups.