İş süreçlerindeki kritik kontrol noktalarının sürekli denetim yolu ile izlenmesi ve raporlanmasına yönelik bir araştırma
A research on monitoring and reporting critical control points i̇n business processes via continuous auditing
  1. Tez No: 1010006
  2. Yazar: FIRAT BALA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE SERAP KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe ve Denetim Bilim Dalı
Özet
Dijitalleşme ve Endüstri 4.0 ile birlikte işletmelerin işlem hacimleri ve veri karmaşıklığı artmış, bu durum geleneksel, örneklem bazlı ve geriye dönük denetim yöntemlerinin yetersiz kalmasına neden olmuştur. Bu araştırmanın amacı; işletmelerin temel iş süreçlerindeki (satınalma, satış, üretim, finans vb.) Kritik Kontrol Noktalarını (KKN) belirlemek ve bu noktaların“Sürekli Denetim”yaklaşımıyla anlık olarak izlenmesini sağlayan“Bütünleşik Sürekli Güvence Modeli (BSGM)”ni geliştirmektir. Çalışmada karma yöntem kullanılmış; literatür taraması ile oluşturulan kavramsal çerçeve, bir işletmede gerçekleştirilen pilot uygulama (vaka analizi) ile test edilmiştir. Pilot uygulama kapsamında, işletmenin 01.2025-11.2025 tarihleri arasındaki verileri; ERP ve Robotik Süreç Otomasyonu (RPA)) destekli senaryolar üzerinden analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda; sürekli denetim modelinin, geleneksel yöntemlerin aksine tüm veri setini (%100) tarayarak, özellikle iade suistimalleri, ciro manipülasyonları ve yetki aşımları gibi riskleri olay anında tespit ettiği görülmüştür. Pilot uygulamada tespit edilen 2.701 adet alarm ve 71 adet teyitli suistimal vakası, modelin finansal kayıpları önlemede ve yasal uyumu sağlamada etkin bir araç olduğunu kanıtlamıştır. Sürekli denetimin işletmelerde operasyonel körlüğü giderdiği, denetim maliyetlerini düşürdüğü ve iç denetimi stratejik bir yönetim ortağına dönüştürdüğü ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
With digitalization and Industry 4.0, the transaction volumes and data complexity of businesses have increased, rendering traditional, sampling-based, and retrospective auditing methods inadequate. The aim of this research is to identify Critical Control Points (CCP) in fundamental business processes (procurement, sales, production, finance, etc.) and to develop an“Integrated Continuous Assurance Model (BSGM)”that enables instant monitoring of these points through the“Continuous Auditing”approach. A mixed method was used in the study; the conceptual framework formed by the literature review was tested with a pilot application (case study) carried out in a business. Within the scope of the pilot application, the data of the business between 01.2025-11.2025 were analyzed through scenarios supported by ERP and Robotic Process Automation (RPA. As a result of the research, it was observed that the continuous auditing model, unlike traditional methods, scans the entire data set (100%) and detects risks such as return fraud, turnover manipulation, and authorization breaches at the moment of the event. The 2,701 alarms and 71 confirmed fraud cases detected in the pilot application proved that the model is an effective tool in preventing financial losses and ensuring legal compliance. In conclusion, it has been demonstrated that continuous auditing eliminates operational blindness in businesses, reduces audit costs, and transforms internal audit into a strategic management partner.