Rosacea ve metabolik sendrom ilişkisinin (retrospektif olarak) değerlendirilmesi
An evaluation of the relationship between rosacea and metabolic syndrome (a retrospective study)
- Tez No: 1010056
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ÖZGÖZTAŞI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziantep Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hastalıklar Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada rosacea hastalarında metabolik sendrom sıklığının ve metabolik sendrom bileşenlerinin değerlendirilmesi, ayrıca demografik ve klinik özellikler ile olan ilişkilerinin araştırılması amaçlandı. Materyal ve Metod: Çalışma retrospektif, kesitsel ve vaka-kontrol tasarımında planlandı. Çalışmaya 84 rosacea hastası ve yaş ile cinsiyet açısından benzer 84 sağlıklı kontrol dahil edildi. Metabolik sendrom tanısı NCEP ATP III kriterlerine göre konuldu. Tüm katılımcıların demografik özellikleri, klinik bulguları ve metabolik parametreleri (bel çevresi, vücut kitle indeksi, lipid profili, glukoz ve kan basıncı) değerlendirildi. Ayrıca rosacea hastaları kendi içinde metabolik sendrom varlığına göre karşılaştırıldı. İstatistiksel analizlerde uygun parametrik ve non-parametrik testler kullanıldı. Bulgular: Rosacea grubunda metabolik sendrom sıklığı kontrol grubuna göre daha yüksek olmasına rağmen bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (p>0,05). Ancak rosacea hastalarında bel çevresi, trigliserit düzeyi ve vücut ağırlığı anlamlı olarak daha yüksek saptandı (p<0,05). HDL, glukoz ve kan basıncı açısından gruplar arasında anlamlı fark bulunmadı. Rosacea hastaları kendi içinde değerlendirildiğinde metabolik sendrom ile ilişkili tek anlamlı değişkenin yaş olduğu belirlendi (p<0,05). Hastalık süresi, klinik alt tip ve hastalık şiddeti ile metabolik sendrom arasında anlamlı ilişki saptanmadı. Sonuç: Rosacea ile metabolik sendrom arasında doğrudan anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Bununla birlikte bazı metabolik parametrelerdeki artış, rosacea hastalarında subklinik metabolik disfonksiyon olabileceğini düşündürmektedir. Bu nedenle rosacea hastalarının metabolik risk faktörleri açısından da değerlendirilmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to assess the prevalence of metabolic syndrome and its components in patients with rosacea, and to investigate their association with demographic and clinical characteristics. Methods: The study was designed as a retrospective, cross-sectional, case-control study. The study included 84 patients with rosacea and 84 healthy controls matched for age and sex. Metabolic syndrome was diagnosed according to the NCEP ATP III criteria. The demographic characteristics, clinical findings and metabolic parameters (waist circumference, body mass index, lipid profile, glucose and blood pressure) of all participants were assessed. Furthermore, patients with rosacea were compared within their own group according to the presence of metabolic syndrome. Appropriate parametric and non-parametric tests were used in the statistical analyses. Results: Although the prevalence of metabolic syndrome was higher in the rosacea group compared to the control group, this difference was not found to be statistically significant (p>0.05). However, waist circumference, triglyceride levels and body weight were found to be significantly higher in rosacea patients (p<0.05). No significant differences were found between the groups in terms of HDL, glucose and blood pressure. When rosacea patients were evaluated individually, age was determined to be the only significant variable associated with metabolic syndrome (p<0.05). No significant association was found between metabolic syndrome and disease duration, clinical subtype or disease severity. Conclusion: No direct, significant association has been identified between rosacea and metabolic syndrome. However, increases in certain metabolic parameters suggest that subclinical metabolic dysfunction may be present in patients with rosacea. It is therefore advisable to assess patients with rosacea for metabolic risk factors as well.