İnsan kaynakları uygulamalarının yenilikçi iş davranışı üzerindeki etkileri
The effects of human resources practices on innovative work behavior
  1. Tez No: 1010090
  2. Yazar: DİLEK TAŞKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KURTULUŞ KAYMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Bir örgütün yenilikçilik kapasitesi aynı zamanda çalışanlarının yenilikçi iş davranışı ile de doğrudan ilişkilidir. Çalışanların yenilikçi yönde davranmalarını sağlamada insan kaynakları (İK) uygulamaları belirgin etkiye sahiptir. Bu tez çalışmasında amaç, insan kaynakları uygulamalarının (işe alım süreci, eğitim ve geliştirme süreci, performans değerlendirme süreci, ödüllendirme süreci ve iş tasarımı süreci) çalışanların yenilikçi iş davranışı üzerindeki olası etkilerini araştırmaktır. Ayrıca, algılanan lider desteği, çalışan desteği ve güven değişkenlerinin düzenleyici rolünün olup olmadığı incelenmiştir. Araştırmanın evreni Bursa'da otomotiv sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin beyaz yakalı çalışanlarıdır. Çalışmada, rasyonel örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Örneklem kapsamına alınan işletmelerden veriler toplanmış, 423 ankete ulaşılmıştır. Analiz, veri kayıpları çıkarıldıktan sonra 385 anket üzerinden yürütülmüştür. Araştırma bulguları, eğitim ve geliştirme süreci, ödüllendirme süreci ve iş tasarımı sürecinin, yenilikçi iş davranışı üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Buna karşın, işe alma ve performans değerlendirme süreçlerinin, yenilikçi iş davranışı üzerinde olumlu bir etkiye sahip olmadığı sonucuna varılmıştır. Diğer taraftan, güven, çalışan desteği ve algılanan lider desteği değişkenlerinin, bağımsız ve bağımlı değişken bağlamında düzenleyici role sahip oldukları anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
An organization's capacity for innovation is also directly linked to its employees' innovative work behavior. Human resources (HR) practices have a significant impact on fostering innovative behavior among employees. The objective of this thesis is to investigate the potential effects of human resources practices (the recruitment process, training and development process, performance appraisal process, reward process, and job design process) on employees' innovative work behavior. In addition, the study examined whether the variables of perceived leadership support, employee support, and trust play a moderating role. The study population consists of white-collar employees at companies operating in the automotive sector in Bursa. A rational sampling method was used in the study. Data was collected from the businesses included in the sample, resulting in 423 completed surveys. The analysis was conducted using 385 surveys after excluding those with missing data. The research findings indicate that the training and development process, the reward process, and the job design process have a positive effect on innovative work behavior. In contrast, it was concluded that the recruitment and performance appraisal processes do not have a positive effect on innovative work behavior. On the other hand, it was found that the variables of trust, employee support, and perceived leadership support play a moderating role in the context of both independent and dependent variables.