Uzaktan çalışma
Remote working
- Tez No: 692337
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE TUNCAY KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Uzaktan çalışma, işçinin iş görme edimini işin normal şartlarda ifa edilmesinin beklendiği yerden farklı bir yerde ifa ettiği çalışma biçimini ifade eder. Uzaktan çalışma, işçinin kendi evinde çalışmasını esas alan evde çalışma biçimini kapsadığı gibi, işverenin klasik işyerinden farklı bir mekânda bilgi ve iletişim teknolojisi araçları kullanılarak (bilgisayar, internet, telefon gibi) yapılan tele çalışmaları da içermektedir. Uluslararası Çalışma Örgütü'nün Evde Çalışma Hakkındaki 177 no.lu Sözleşmesi ile 184 no.lu Tavsiye Kararı evde çalışmalara ilişkin temel ilkeler getiren ilk uluslararası hukuk kaynağı olması bakımından önemlidir. Avrupa Birliği'nin 16.7.2002 tarihli Tele Çalışma Hakkında Çerçeve Anlaşması ise tele çalışmaya ilişkin Avrupa düzeyinde sosyal ortakların belirlediği ilke ve kuralları düzenlemektedir. Ülkemizde ise İş Kanunu madde 14'te yapılan değişiklik ile evde çalışma ve tele çalışma kavramları, uzaktan çalışma kenar başlığı altında birlikte düzenlemiş, bu kavramlar uzaktan çalışmanın kapsamına dâhil edilmiştir. İş Kanunu'nun 14. maddesinin son fıkrası ile uzaktan çalışmanın usul ve esaslarının, işin niteliği dikkate alınarak hangi işlerde uzaktan çalışma yapılamayacağının, verilerin korunması ve paylaşılmasına ilişkin işletme kurallarının uygulanmasının ve diğer hususların Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından çıkarılacak yönetmelikle belirleneceği hüküm altına alınmıştır. Söz konusu Yönetmelik 10 Mart 2021 tarih ve 31419 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir
Özet (Çeviri)
Remote working is used to refer to the working arrangement where the workers fulfil their duties from an alternative location to a default place of work. Home-based work and telework concepts are the subcategories of the broader concept of remote working. Home-based work refers to the work that is carried out within the worker's own residence. The teleworkers may work from anywhere other than the employer's facility. The use of information communication technologies (ICTs) such as computer, internet or telephone is essential for telework arrangements. International Labour Organisation adopted the first international labour standards covering home based work: Home Work Convention No.177 and Recommendation No. 184. These standards set the basic principles on home working arrangements. Besides, the European social partners ratified the Framework Agreement on Telework on 16 July 2002. The Turkish Labour Code was amended and remote working concept is included in the Turkish Labour Code; the home- based work and telework concepts were covered by the same provision. According to the Turkish Labour Code article number 14 last paragraph, the Regulation should be adopted by the Ministry of Labour and Social Security in order to regulate; the principles and procedures of remote working; the types of remote work that are prohibited; the rules relevant to protection and disclosing of the company's data and other related aspects. The Regulation on Remote Working was entered into force on 10 March 2021.