Tek parçacık endüktif eşleşmiş plasma-kütlespektrometrisi ile selenyum nanoparçacıkkarakterizasyonu ve biyolojik ortamda kantitatiftayini için yöntem geliştirilmesi
Characterization of selenium nanoparticles and developmentof a method for quantitative determination in biologicalenvironments using single particle inductively coupled plasmamass spectrometry
- Tez No: 1010125
- Danışmanlar: PROF. DR. NUSRET ERTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada selenyumun nanoparçacıkların parçacık boyutu ve sayıca parçacık derişimlerinin tek parçacık indüktif eşleşmiş plazma spektrometrisi –kütle spektrometresi (SP-ICP-MS) ile tayini için yeni bir yöntem geliştirilmiştir. Çalışma kapsamında ilk olarak çeşitli indirgeyici ve stabilizör varlığında farklı boyutlarda selenyum nanoparçacıklar (SeNP) sentezlenmiştir. Farklı kimyasallar ile sentezlenen SeNP'ler arasında kararlı olması ve boyut kontrollü senteze olanak sağlaması nedeniyle indirgeyici olarak sodyum tiyosülfat ve koruyucu olarak sodyum dodesil sülfat seçilmiştir. SeNP'lerin derişimi asit ile parçalanarak ICP-MS ile tayin edilmiştir. SP-ICP-MS ile selenyum nanoparçacıkların karakterizasyonu ve tayini için organik çözücü derişimi ve çözelti emiş hızı ve torç pozisyonu optimizasyon çalışması sonucu organik çözücü, %3(h/h) IPA, 6 mm torç mesafesi ve 0,35 mL/dakika emiş hızı optimum değerler olarak bulunmuştur. Geliştirilen SP-ICP-MS yönteminin teşhis sınırı, boyut cinsinden 36 nm ve parçacık cinsinden 770 parçacık/L olarak hesaplanmıştır. Çalışmanın ilk kısmında, SP-ICP-MS ve SEM ile karakterize edilen çıplak ve lipozom kaplı selenyum nanopartiküller (80 ve 140 nm) β TC hücreleri ile inkübe edildikten sonra hücreye alınan selenyum nanoparçacık tayini gerçekleştirilmiştir. Lipozom kaplı SeNP'lerin hücreye daha fazla emildiği gözlenmiştir. İkinci kısımda, içeriğinde askorbik asit ve selenyum dioksit bulunan diyet desteklerinde selenyum nanoparçacık karakterizasyonu ve tayini çalışması gerçekleştirilmiştir. Çalışılan 5 adet diyet desteği numunesinde boyutları 52-130 nm arasında değişen ve geniş bir boyut dağılımı sergileyen SeNP tespit edilmiştir. Yöntemin doğruluğunu test etmek amacıyla, diyet desteklerine 50 nm ve140 nm sentetik nanopartikül ile spike edilmiş ve sayıca parçacık derişimi cinsinden % 88-% 114 geri kazanım elde edilmiştir. Ayrıca sentetik ve diyet destekleri numunelerinde elektron mikroskop görüntülerinde elde edilen boyutlar SP-ICP-MS sonuçları ile uyumludur. Geliştirilen yöntem karmaşık matrislerde kısa numune hazırlama basamağı ile SeNP'lerin boyut dağılımı ve parçacık cinsinden derişiminin tespitinde başarıyla uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a new method was developed for the determination of particle size and particle number concentrations of selenium nanoparticles by single particle inductively coupled plasma spectrometry-mass spectrometry (SP-ICP-MS). Within the scope of the study, firstly, selenium nanoparticles (SeNP) of different sizes were synthesized in the presence of various reductants and stabilizers. Sodium thiosulfate was selected as a reducing agent and sodium dodecyl sulfate as a preservative because it is stable among SeNPs synthesized with different chemicals and enables size-controlled synthesis. The concentration of SeNPs was determined by ICP-MS after being digested with acid. As a result of the optimization study of organic solvent concentration, solution suction rate and torch distance for the characterization and determination of selenium nanoparticles by SP-ICP-MS, organic solvent, 3% (v/v) IPA, 6 mm torch distance and 0.35 mL/min suction rate were found to be the optimum values. The sensitivity of the developed SP-ICP-MS method was calculated as 36 nm in terms of size and 770 particles/L in terms of particles. In the first part of the study, bare and liposome-coated selenium nanoparticles (80 and 140 nm) characterized by SP-ICP- MS were incubated with β TC cells and then selenium nanoparticle uptake into the cell was determined. It was observed that liposome-coated SeNPs were absorbed more into the cell. Secondly, selenium nanoparticle characterization and determination study was carried out in dietary supplements containing ascorbic acid and selenium dioxide. SeNPs with sizes ranging from 52 to 130 nm and exhibiting a wide size distribution were detected in 5 dietary supplement samples. In order to test the accuracy of the method, dietary supplements were spiked with 50 nm and 140 nm synthetic nanoparticles and 88%-114% recovery was obtained in terms of particle number concentration. In addition, the sizes obtained in electron microscope images of synthetic and dietary supplement samples are consistent with SP-ICP- MS results. The developed method has been successfully applied to determine the size distribution and particle concentration of SeNPs in complex matrices with a short sample preparation step.