7 numaralı Cezayir Ahkam Defteri'nin transkripsiyonu ve tahlili (1782-1784)
The transcription and analysis of Cezayir Ahkam Defteri, numbered 7 (1782-1784)
  1. Tez No: 1010127
  2. Yazar: HASAN BAYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ALPEREN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Akdeniz Dünyası Araştırmaları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada Devlet Arşivleri Başkanlığı Osmanlı Arşivi'nin Bâb-ı Asafî kataloğu içerisinde bulunan Cezâyir ve Rakka Ahkam Defterleri serisinden 7 Numaralı Cezâyir Ahkâm Defteri'nin transkripsiyonu ve tahlîli yapılmıştır. 1782-1784 tarihleri arasını kapsayan defterde Cezâyir-i Bahr-i Sefîd Eyaleti'ne idari olarak bağlı bulunan bölgelerin başta beylerbeyi olmak üzere kadı, naib, molla ve zâbitlerine gönderilmiş hükümler bulunmaktadır. Çeşitli konuları içeren hükümler, yerel idarecilerin reayanın şikayetlerini nasıl çözüme kavuşturacaklarına dair emirleri içermektedir. Transkripsiyon kuralları dikkate alınarak oluşturulmuş metinler bölgenin sorunlarına ve reaya-yönetici ilişkilerine ışık tutmaktadır. Transkripsiyonun ortaya çıkardığı veriler ışığında gerçekleştirilen tahlil ise defterin yazılmış olduğu tarihsel dönemi anlatmakta ve hükümler bu alanda yazılmış literatür yardımıyla yorumlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study presents the transcription and analysis of the 7th Cezâyir Ahkam Defteri (Cezâyir Ahkam Register) from the Cezâyir and Rakka Ahkam Defterleri (Cezâyir and Rakka Ahkam Registers) series found in the Bâb-ı Asafî catalog of the Ottoman Archives at the Presidency of the State Archives. The register, covering the period 1782-1784, contains edicts sent to the beylerbey, qadi, naib, molla, and zâbit of the regions administratively affiliated with the Cezâyir-i Bahr-i Sefîd Province. The rulings, covering various topics, contain orders on how local administrators should resolve the complaints of the reaya. The texts, created in accordance with transcription edicts, shed light on the problems of the region and the reaya-administrator relations. The analysis conducted in light of the data revealed by the transcription describes the historical period in which the register was written, and the edicts are interpreted with the help of literature written in this field.