Ulucak Höyük Geç Neolitik Dönem yontma taş endüstrisinin seramik üretim atölyesi bağlamında değerlendirilmesi
An assessment of The Late Neolithic chipped stone industry at Ulucak Höyük in the context of a pottery production workshop
- Tez No: 1010163
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Anadolu ve genel coğrafya bağlamında Neolitik sürecin tanımlanmasına katkı sağlayacak ve bu sürece farklı bir perspektif sunacak önemli veriler elde edilmiştir. Geç Neolitik Dönem için“uzmanlaşma”kavramının kullanılabilirliği ortaya konmuş ve bu kavramın içeriğinin genişletilebileceği anlaşılmıştır. Bu veriler ışığında, Batı Anadolu'nun en erken yerleşimlerinden biri olan Ulucak Höyük'te, Geç Neolitik Dönem'e tarihlenen IVc kültür evresine ait bir yapı grubu“Seramik Üretim Atölyesi”olarak tanımlanmış ve çok yönlü olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Söz konusu yapı grubuna ait seramik ve kil hamuru gibi buluntuların analizleri daha önce gerçekleştirilmiş ve değerlendirilmiştir. Bu bağlamda, atölyeye ait farklı malzeme gruplarının incelenmesiyle, yapı grubunda ele geçen buluntuların daha ayrıntılı biçimde değerlendirilmesine yönelik çalışmalar başlatılmıştır. Bu çalışmada ise atölyenin yontmataş verileri bağlamında incelenmesi amaçlanmaktadır. Atölyenin işlevine ilişkin temel sorulardan biri olan yontmataş endüstrisi ele alınarak, atölyenin kapsamı ve üretim organizasyonu anlaşılmaya çalışılmıştır. Yontmataş endüstrisinin ve yontmataş alet üretiminin atölyedeki yeri, üretim sürecinin yeniden kurgulanmasına katkı sağlayacaktır. Bu sayede, atölyedeki üretim aşamaları ve üretimin kapsamı daha net biçimde ortaya konulabilecek; üretimin nasıl organize edildiği ve sistemin oluşumuna dair daha somut verilere ulaşılabilecektir. Ulucak Höyük IVc kültür katında yer alan yapı topluluğuna ait yontmataş işçiliğinin teknolojik, tipolojik ve işlevsel açılardan değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Ayrıca, atölyedeki diğer buluntu grupları ile yontmataş buluntular arasında bir ilişki olup olmadığı araştırılmış; bu ilişkinin atölyenin işlevsel katmanlarının anlaşılmasına katkı sağlayacağı öngörülmüştür. Yontmataş endüstrisinin, binalardaki kullanım alanları ve atölyedeki üretim ağı içindeki konumunun belirlenmesi açısından önemli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Significant data have been obtained that contribute to broadening the definitions of the Neolithic process in Anatolia and its wider geography, while also offering a different interpretative framework. In this context, the concept of“specialization”for the Late Neolithic period has been reconsidered and its scope expanded. Based on these data, a building complex dated to the IVc cultural phase of the Late Neolithic at Ulucak Höyük, one of the earliest settlements in Western Anatolia, has been identified as a“Pottery Production Workshop”and examined in a comprehensive manner. Previous analyses of ceramic finds and clay materials associated with this structure have already been conducted and evaluated. Building on this foundation, further studies have been initiated to examine different material groups belonging to the workshop in order to provide a more detailed assessment of the finds recovered from this context. The present study focuses specifically on the chipped stone assemblage of the workshop. By analyzing the chipped stone industry—one of the key questions concerning the function of the workshop—the study aims to better understand the scope and organization of production within this context. The role of chipped stone production within the workshop is expected to contribute to the reconstruction of the production process. This approach allows for a clearer understanding of the stages and scale of production, as well as how production was organized and structured. This study aims to evaluate the chipped stone assemblage from the IVc cultural layer at Ulucak Höyük in terms of technological, typological, and functional aspects. It also investigates whether there is any relationship between the chipped stone finds and other material groups from the workshop, with the expectation that such relationships may shed light on the functional organization of the space. Understanding the role of chipped stone production within the broader production network of the workshop is considered essential for interpreting both the use of space and the overall system of production.