İş görme akitlerinde özen borcu (Hanefi mezhebi özelinde)
Duty of care in employment contracts (within the framework of the Hanafi school)
- Tez No: 1010164
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KAFİ DÖNMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Din, Law, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
Özet
Özen borcu, akitten doğan yapma borçlarının gereği gibi ifa edilebilmesi için borçlunun ifa fiillerine göstermesi gereken dikkat, çaba ve hassasiyeti konu edinen modern bir borçlar hukuku kavramıdır. Bu çalışmada, Hanefi mezhebinin klasik kaynakları esas alınarak iş görme akitlerinde özen borcunun fıkhi karşılığı incelenmiştir. Öncelikle biçimsel ifade yönünden özen borcunun Hanefi kaynaklardaki kullanım ve görünümleri tespit edilmiş, kavramın fıkıh dili ve yöntemi itibariyle ne şekilde edim programına dahil edildiği ele alınmıştır. Ardından muhteva yönünden özen borcunun kapsamına ilişkin bir inceleme yapılmıştır. Hanefî kaynaklara göre icâre-i âdemî, vekalet ve istisna akitlerinden doğan borçların özen ile ifası bakımından ortaya çıkan yükümlülükler ile bunların akit sorumluluğuna etkisi araştırılmıştır. Bu çerçevede fıkhi bakış ile akitten doğan borçların ifasında özen anlamına gelen bir davranışın ne olabileceği, ne tür örneklendirmeler yapıldığı ve özen ile ifa kapsamındaki bir davranışın akit sorumluluğuna etkisinin ne olduğunun ortaya konulması hedeflenmiştir. Son olarak kavramın soyut yapısı itibariyle gündeme gelen meselelerinden“gereken özen”in akit sorumluluğu bağlamında ne olduğu ve nasıl belirlendiği sorusuna cevap aranmıştır. İş görme akitlerinden doğan borçların ifa edilmesinde borçlunun sorumlu olduğu özenin sınırlarını belirleyen faktörler, Hanefi kaynaklar üzerinden ele alınmıştır. Bütüncül olarak çalışma, özen borcunun temel meselelerine ilişkin fıkhi yorumun tespitine odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The duty of care is a modern concept in contract law that addresses the attention, effort, and diligence a debtor must show in performing their contractual obligations in order to properly fulfill them. This study examines the jurisprudential equivalent of the duty of care in contracts for services, based on classical sources of the Hanafi school of thought. First, the formal expression of the duty of care in Hanafi sources is identified, and how the concept is included in the program of performance in terms of jurisprudential language and methodology is discussed. Then, an examination of the scope of the duty of care is conducted. According to Hanafi sources, the obligations arising from the careful performance of contracts for services (ijārah of persons), agency (wakālah), and contracts for manufacture (istisnāʿ), as well as their impact on contractual liability, are examined. Within this framework, the aim is to determine, from a jurisprudential perspective, what constitutes a behavior that signifies care in the performance of contractual obligations, what kinds of examples are given, and what the impact of a behavior within the scope of careful performance is on contractual liability. Finally, due to the abstract nature of the concept, the question of what“due care”is and how it is determined within the context of contractual liability has been addressed. The factors that determine the limits of the care that the debtor is responsible for in fulfilling obligations arising from service contracts have been examined through Hanafi sources. Overall, the study focuses on identifying the jurisprudential interpretation regarding the fundamental issues of the duty of care.