Farklı jenerasyon zirkonyum dioksit restorasyonların iç yüzeylerine uygulanan sıcak asitlemenin bağlanma dayanımına etkisinin in vitro olarak değerlendirilmesi
In vitro evaluation of the effect of hot etching applied to the internal surfaces of different generation zirconia restorations on bond strength
  1. Tez No: 1010202
  2. Yazar: ASLI DELİCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ UMUT ASLAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, farklı jenerasyonlardaki monolitik zirkonyum dioksit restorasyonlara uygulanan çeşitli yüzey işlemlerinin rezin siman ile oluşturulan makaslama bağlanma dayanımı üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. CAD/CAM ile üretilen 4Y-PSZ ve 5Y-PSZ monolitik zirkonya disklerden hazırlanan toplam 60 örnek, materyal tipine göre iki ana gruba ve yüzey işlem protokolüne göre kontrol, kumlama, sıcak asitleme, oda sıcaklığı asitleme, kumlama + sıcak asitleme ve kumlama + oda sıcaklığı asitleme olmak üzere altı alt gruba ayrılarak toplam 12 grup oluşturulmuştur. Tüm örneklere zirkonya primeri uygulanmış, self-adeziv rezin siman ile simantasyon gerçekleştirildikten sonra 10.000 devir termal siklus ile yaşlandırma yapılmıştır. Makaslama bağlanma dayanımı testi universal test cihazında uygulanmış, kopma tipleri ise stereomikroskop altında incelenmiştir. Elde edilen verilerin istatistiksel analizinde ANOVA ve Fisher Exact testleri kullanılmıştır (p<0,05). Analiz sonuçlarına göre 5Y-PSZ, 4Y-PSZ'ye kıyasla istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksek makaslama bağlanma dayanımı göstermiştir (p<0,001). Yüzey işlemlerinin genel etkisi istatistiksel olarak anlamlı bulunmamış olsa da (p=0,118), en yüksek bağlanma dayanımı değerleri kumlama ve sıcak asitleme uygulanan gruplarda elde edilmiştir. Kopma tipi dağılımı ile yüzey işlem protokolü arasında anlamlı ilişki saptanmış (p<0,05); yüksek bağlanma dayanımı gösteren gruplarda karma, düşük bağlanma dayanımı gösteren gruplarda ise adeziv kopmaların baskın olduğu belirlenmiştir. Buna karşın, kopma tipi ile materyal jenerasyonu arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p>0,05). Sonuç olarak, 5Y-PSZ materyalinin adeziv bağlanma potansiyelinin 4Y-PSZ'den daha yüksek olduğu; yüzey işlemleri makaslama bağlanma dayanımı açısından istatistiksel olarak benzer görünse de kumlama ve sıcak asitleme uygulamalarının bağlanma dayanımını artırdığı ve kopma tipi dağılımının zirkonya jenerasyonundan çok uygulanan yüzey işleminin sağladığı bağlanma dayanımı ile ilişkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study evaluated the effect of different surface treatments applied to monolithic zirconia restorations of different generations on shear bond strength to resin cement. Sixty 4Y-PSZ and 5Y-PSZ monolithic zirconia specimens were prepared by CAD/CAM and divided into two material groups and six surface treatment subgroups, namely control, sandblasting, hot etching, room-temperature etching, sandblasting + hot etching, and sandblasting + room-temperature etching, resulting in a total of 12 groups. All specimens received zirconia primer, were cemented with a self-adhesive resin cement, and underwent 10,000 thermal cycles. Shear bond strength was tested using a universal testing machine, and failure modes were evaluated under a stereomicroscope. Data were analyzed by ANOVA and Fisher's Exact tests (p<0.05). The results showed that 5Y-PSZ exhibited significantly higher shear bond strength values than 4Y-PSZ (p<0.001). Although the overall effect of surface treatment was not statistically significant (p=0.118), the highest bond strength values were observed in the sandblasting and hot etching groups. Failure mode distribution was significantly associated with surface treatment protocol (p<0.05), with mixed failures predominating in groups with higher shear bond strength values and adhesive failures predominating in groups with lower values. No significant association was found between failure mode and material generation (p>0.05). Overall, the findings indicate that the adhesive bonding potential of 5Y-PSZ was higher than that of 4Y-PSZ and that, although surface treatments showed statistically similar shear bond strength results, sandblasting and hot etching increased bond strength, while failure mode distribution was related more to the bond strength provided by the applied surface treatment than to zirconia generation.