Yeşil işlerin önündeki engeller ve çözüm önerileri
Barriers to green jobs and proposed solutions
- Tez No: 1010219
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLAN TOLGA ÖCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
Özet
ÖZET YEŞİL İŞLERİN ÖNÜNDEKİ ENGELLER VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ 18. yüzyılda başlayan Sanayi Devrimi ve 20. yüzyılın son çeyreğinde yaygınlaşan neoliberal politikalar, toplumların üretim ve tüketim alışkanlıklarında değişime neden olmuştur. Artan üretim temposu, enerji talebini yükseltmiş; yoğun fosil yakıt kullanımını beraberinde getirmiştir. Fosil yakıtların ürettiği emisyonlar ve sürdürülemez bir biçimde tüketilen doğal kaynaklar, iklim krizinin ortaya çıkmasına zemin hazırlarken, neoliberal politikalar sürecin şiddetini artırmış ve çevresel tahribatı zirveye çıkararak, ekosistemlere kalıcı zararlar vermiştir. Buna karşılık, çevre koruma akımları sayesinde 1972 itibariyle çeşitli adımlar atılmış ve iklim kriziyle mücadele kurumsal anlamda başlamıştır. Atılan adımlar, sürdürülebilir ekonomi, yeşil dönüşüm ve yeşil işler gibi kavramların geliştirilmesine olanak sağlamasına rağmen tahribatı önlemede yetersiz kalmıştır. Çalışmanın temel amacı, sürdürülebilir kalkınma ve yeşil dönüşüm çatısı altında emek piyasalarının dönüşümünü ifade eden yeşil işlerin önündeki ekonomik, sosyal ve siyasi engelleri ortaya çıkarmak; bunlara yönelik çözüm önerileri sunarak, yeşil işlerin yaygınlaştırılmasına katkı sağlamaktır. Çalışmada nitel analiz yöntemi benimsenmiş, OECD, IEA, IRENA, BM ve IPCC gibi kurumlardan elde edilen ikincil veriler kullanılmıştır. Ayrıca uluslararası anlaşmalar ve konferanslar, anlaşma metinleri ve politika belgeleri kapsamında doküman analiz yöntemiyle incelenmiştir. Bulgular, anlaşmaların bağlayıcılık ve kapsayıcılık sorunları nedeniyle etkin olamadığını ve emisyonları sınırlamada yetersiz kaldığını göstermektedir. Bununla birlikte yeşil dönüşümün; sektörler bazında etkisini hissettirdiğini ancak devlet politikalarının eksikliği, eğitim müfredatının yetersizliği ve sosyal direnç engelleri kapsamında yeterli düzeyde ilerleyemediği görülmektedir. Bu engeller, artan yeşil istihdam oranlarına rağmen yeşil işlerin, emek piyasalarındaki temsilini de sınırlamaktadır. Buna göre çalışma, bütüncül politikalar, eğitim reformları ve Adil Geçiş Mekanizması bağlamında yeşil dönüşüm süreçlerinin engelleri aşabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT BARRIERS TO GREEN JOBS AND PROPOSED SOLUTIONS The Industrial Revolution that began in the eighteenth century and neoliberal policies that became widespread in the late twentieth century transformed patterns of production and consumption. The increasing pace of production raised energy demand and exacerbated fossil fuel consumption. Emissions generated by fossil fuels and the unsustainable use of natural resources contributed to the climate crisis, while neoliberal policies intensified the process, deepened environmental degradation, and caused irreversible damage to ecosystems. In response, environmental movements initiated institutional efforts to combat the climate crisis beginning in 1972. Although these efforts facilitated the emergence of concepts such as sustainable development, the green transition, and green jobs, they have remained insufficient to prevent environmental destruction. This study aims to identify the economic, social, and political barriers facing green jobs within the framework of sustainable development and the green transition and to contribute to the expansion of green jobs through policy recommendations. The study adopts a qualitative research design and utilizes secondary data from the OECD, IEA, IRENA, the UN and the IPCC. International agreements and policy documents were also examined through document analysis. The findings reveal that international agreements have remained ineffective due to limitations in enforceability and inclusiveness and have been insufficient in curbing emissions. Although the green transition has affected sectors, inadequate state policies, insufficient educational curricula, and social resistance have constrained its progress and limited the representation of green jobs within labor markets. The study demonstrates that comprehensive policies, educational reforms, and the Just Transition Mechanism can help overcome these barriers.