Uyarlanabilir ağırlıklı en küçük kareler oranı yaklaşımı
Adaptive weighted least squares ratio approach
  1. Tez No: 1010376
  2. Yazar: ECENUR ASLANHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM EKİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, değişen varyans (heteroskedastisite) ve aykırı değerlerin varlığı altında klasik regresyon yöntemlerinin yetersizliklerini gidermeye yönelik olarak geliştirilmiş sağlam bir regresyon yöntemi olan Uyarlanabilir Ağırlıklı En Küçük Kareler Oranı (UAEKKO) tahmin edicisi ele alınmıştır. Yaygın olarak kullanılan En Küçük Kareler (EKK) yöntemi, varsayımlarının özellikle sabit varyans varsayımının ihlali durumunda etkinliğini kaybetmekte ve yanlı sonuçlar vermektedir. Bu sorunları aşmak amacıyla UAEKKO tahmin edicisi, En Küçük Kareler Oranı (EKKO) yöntemini temel almakta ve artıkların varyans yapısına bağlı olarak ağırlıklar atayarak daha esnek bir yaklaşım sunmaktadır. Çalışmada, farklı heteroskedastisite düzeyleri ve çeşitli aykırı değer oranları altında geniş kapsamlı Monte Carlo simülasyonları gerçekleştirilmiştir. UAEKKO'nin performansı, Ortalama Kare Hata (HKO) ve yanlılık ölçütleri açısından EKK, EKKO ve diğer sağlam tahmin ediciler ile karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Elde edilen bulgular, özellikle yüksek aykırı değer oranlarının bulunduğu durumlarda UAEKKO'nin düşük HKO ve yanlılık değerleri ile iyi bir performans sergilediğini ortaya koymaktadır. Bu sonuçlar, UAEKKO yönteminin basit doğrusal regresyon analizinde güvenilir ve etkin bir tahmin edici olarak önemli bir potansiyele sahip olduğunu ve geleneksel yöntemlerin yetersiz kaldığı durumlarda pratik bir alternatif sunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the evaluation of the Adaptive Weighted Least Squares Ratio (AWLSR) estimator, a robust regression method developed to address the limitations of classical regression techniques under heteroscedasticity and the presence of outliers. Ordinary Least Squares (OLS), while widely used, becomes inefficient and biased when its assumptions, particularly homoscedasticity, are violated. To overcome these issues, the AWLSR estimator extends the Least Squares Ratio (LSR) approach by adaptively assigning weights according to the variance structure of residuals. In this study, comprehensive Monte Carlo simulation experiments were conducted by generating datasets with different levels of heteroscedasticity and varying proportions of outliers. The performance of AWLSR was systematically compared with OLS, LSR, and other robust estimators in terms of Mean Squared Error (MSE) and bias. The findings reveal that AWLSR performs well with low MSE and bias values, particularly in situations where high outlier rates are present. These results demonstrate that the AWLSR method has significant potential as a reliable and effective predictor in simple linear regression analysis and offers a practical alternative in situations where traditional methods fall short.