Fizyoterapistlerin lumbal disk hernisine bağlı kronik bel ağrısına yönelik tedavi modalitelerinin belirlenmesi
Determination of physiotherapists treatment modalities for chronic low back pain due to lumbar disc herniation
  1. Tez No: 789578
  2. Yazar: EZGİ GÜLSEVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KEREM ALPTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Lumbal Disk Hernisi tanısı konan hastaların yaşadığı klinik bulgulardan biri olan kronik ağrı çok çeşitli konservatif tedavi yöntemlerinin denendiği ve doğru tedavi modaliteleriyle önüne geçilmediği takdirde kinezyofobi, uykusuzluk, anksiyete gibi problemlere de yol açabilen bir bulgudur. Bu çalışmanın amacı aktif olarak çalışan fizyoterapistlerin lumbal disk hernisi tanısı almış ve kronik bel ağrısı şikayetiyle kliniğe başvuran hastalar için hazırladıkları tedavi programlarının içeriğini oluştururken hangi tedavi modalitelerini tercih ettiklerinin tespit edilmesidir. Çalışmaya en az 2 yıldır aktif olarak çalışan, lumbal disk hernisi tanısı konmuş hasta tedavi eden ve çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden toplam 104 fizyoterapist alındı. Çalışmaya katılan fizyoterapistlere verilen hasta senaryosu üzerinden ağrıyı değerlendirmek için tercih ettikleri testleri, hangi tedavi modalitelerini tercih ettiklerini ve tedavi sonrası hastaları nasıl yönlendirdiklerini tespit etmek üzere açık uçlu sorular soruldu. Çalışmaya katılan 104 bireyin, çalışmada uygulanan Kronik bel ağrısına yönelik tedavi modalitelerini belirleme anketi yanıtları istatistiksel olarak incelenmiştir. Ulaşılan bulguları ise şu şekilde raporlanmıştır: araştırmaya katılan fizyoterapistlerin %86,5'inin (90 kişi) elektroterapi ajanları, %81,7'sinin (85 kişi) manuel terapi teknikleri, %43,4'ünün (45 kişi) hidroterapi uygulamaları, %83,7'sinin (87 kişi) terapatik egzersiz yaklaşımları ve %5,8'inin (6 kişi) diğer ağrıyı azaltma yöntemlerini tercih ettiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Chronic pain is one of the clinical findings that experienced by patients diagnosed with Lumbal Disc Herniaion, is a finding that can lead to problems such as kinesiophobia, insomnia, and anxiety if a wide variety of conservative treatment methods are tried and not prevented with the right treatment modalities. The aim of this study is to determine which treatment modalities are prefer by physiotherapists who are actively working when creating the content of the treatment programs they prepare for patients who are apply to the clinic diagnosed with lumbar disc herniation and the complain of chronic low back pain. In this study, 104 participants were included, who have been actively working for at least 2 years as a physiotherapist, treating patients diagnosed with lumbar disc herniation, and voluntarily agreed to participate in the study. Physiotherapists who were participating in the study were asked open-ended questions to determine the tests they preferred to evaluate pain, which treatment modalities they preferred, and how they guided the patients after the treatment, based on the given patient scenario. The responses were statistically analyzed of 104 individuals who were participating in the study to determine the applied treatment modalities for chronic low back pain. The findings were reported as follows: 86,5% (90 people) of the physiotherapists participating in the study applied electrotherapy agents, 81,7% (85 people) applied manual therapy techniques, 43,4% (45 people) applied hydrotherapy, 83,7% (87 people) preferred therapeutic exercise approaches and It was found that 5,8% (6 people) preferred other pain reduction methods.