Glioblastoma hücre soylarında tümör davranışlarının düzenlenmesinde p300'ün rolü
Role of p300 in regulating tumor behaviors in glioblastoma cell lines
- Tez No: 1010516
- Danışmanlar: PROF. DR. MELEK ÖZTÜRK SEZGİN, PROF. DR. FATMA DAĞISTANLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Bilim Dalı
Özet
Glioblastoma (GBM), merkezi sinir sisteminin yüksek proliferatif ve invaziv özelliklere sahip ölümcül kanserlerinden biridir. Histon asetiltransferaz ailesinin bir üyesi olan p300, transkripsiyonel bir koaktivatör olup GBM'deki rolü tartışmalıdır. Epitelyal-mezenkimal geçiş (EMT), kanser kök hücre fenotipi ve otofaji, kanser hücrelerinin metastatik potansiyeline ve agresif davranışına katkıda bulunan temel mekanizmalardır. p300'ün bu süreçlerle ilişkili olduğu ve transkripsiyonel düzenleme ile protein asetilasyonu yoluyla EMT, kök hücre özellikleri ve otofajik yanıt üzerinde etkili olabileceği gösterilmiştir. Bu çalışmada, p300 ekspresyon düzeylerine bağlı olarak EMT, otofaji ve kanser hücre köklülüğü/astrositik farklılaşmayla ilişkili proteinler arasındaki ilişkilerin araştırılması amaçlandı. Bu doğrultuda, T98G ve LN229 hücre soylarında p300 ekspresyonu siRNA yöntemiyle baskılandı. Otofaji belirteçleri olarak LC3-II, p62 ve Beclin-1; EMT belirteçleri olarak Zeb-1, Slug, vimentin ve α-SMA; astrositik farklılaşma belirteci olarak GFAP protein düzeyleri incelendi. Ayrıca hücre canlılığı, apoptoz, hücre döngüsü, lizozomal ve mitokondriyal hasar değerlendirildi. p300 ekspresyonunun siRNA ile baskılanması, T98G ve LN229 hücrelerinde canlılığı etkilemezken, yalnızca T98G hücrelerinde apoptozu artırmıştır. p300 inhibisyonu T98G hücrelerinde S fazındaki hücre oranında artışa neden olurken, LN229 hücrelerinde G0/G1 fazındaki hücre oranını artırmıştır. Ayrıca, p300 baskılanması EMT belirteçlerinden T98G hücrelerinde Zeb-1, Vimentin ve Slug; LN229 hücrelerinde ise Vimentin, Slug ve α-SMA düzeylerinde anlamlı azalmaya yol açmıştır. Otofajiyle ilgili olarak, T98G hücrelerinde p62 düzeyleri anlamlı olarak azalmış, buna karşılık LC3-II düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı olmayan bir artış gözlenmiştir. LN229 hücrelerinde LC3-II düzeyleri anlamlı olarak artmış, p62 düzeylerinde ise azalma saptanmış, ancak bu değişim istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Her iki hücre soyunda da mitokondriyal ve lizozomal hasarın veya asidite fonksiyonunun arttığı belirlenmiştir. Ayrıca T98G hücrelerinde GFAP düzeyleri azaldığı saptanmıştır. Sonuç olarak, p300'ün GBM'de onkogen benzeri bir rol üstlendiği ve otofajik akışı, EMT'yi ve hücresel farklılaşma süreçlerinin düzenlenmesine katılarak tümör agresifliğini etkileyebileceği, bu özellikleri ile p300'ün GBM'de nüks ve tedavi direncini azaltmaya yönelik yenilikçi bir yaklaşım için hedef bir protein olabileceği düşünülmüştür
Özet (Çeviri)
Glioblastoma (GBM) is one of the most aggressive cancers of the central nervous system, characterized by high proliferative and invasive capacity. p300, a member of the histone acetyltransferase family, functions as a transcriptional coactivator, and its role in GBM remains controversial. Epithelial–mesenchymal transition (EMT), the cancer stem cell phenotype, and autophagy are key mechanisms contributing to the metastatic potential and aggressive behavior of cancer cells. It has been demonstrated that p300 is associated with these processes and may influence EMT, stemness characteristics, and the autophagic response through transcriptional regulation and protein acetylation. In this study, we aimed to investigate the relationships between p300 expression levels and proteins associated with EMT, autophagy, and cancer cell stemness/astrocytic differentiation. For this purpose, p300 expression was silenced using siRNA in T98G and LN229 cell lines. The expression levels of LC3-II, p62, and Beclin-1 as autophagy markers; Zeb-1, Slug, vimentin, and α-SMA as EMT markers; and GFAP as an astrocytic differentiation marker were analyzed. In addition, cell viability, apoptosis, cell cycle progression, lysosomal and mitochondrial damage were evaluated. p300 silencing via siRNA did not affect cell viability in T98G and LN229 cells; however, it significantly increased apoptosis in T98G cells. p300 inhibition led to an increase in the proportion of cells in the S phase in T98G cells, whereas it increased the proportion of cells in the G0/G1 phase in LN229 cells. Furthermore, p300 inhibition resulted in a marked decrease in EMT markers, including Zeb-1, Vimentin, and Slug in T98G cells, and Vimentin, Slug, and α-SMA in LN229 cells. In T98G cells, p62 levels were significantly decreased while LC3-II levels showed an increase that did not reach statistical significance. In LN229 cells, LC3-II levels were significantly increased, whereas p62 levels exhibited a decrease; however, this change was not statistically significant. Additionally, increased mitochondrial and lysosomal damage or lysosomal acidification function were observed in both cell lines. Notably, GFAP expression was also reduced in T98G cells. In conclusion, p300 is thought to play an oncogene-like role in GBM by participating in the regulation of autophagic flux, EMT, and cellular differentiation processes, thereby influencing tumor aggressiveness; accordingly, p300 may represent a promising therapeutic target for innovative strategies aimed at reducing recurrence and treatment resistance in GBM.