Tinnituslu hastalarda eNOS gen polimorfizminin etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of eNOS gene polymorphism in patients with tinnitus
  1. Tez No: 1010642
  2. Yazar: AYŞEGÜL DAĞCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAN BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Tinnitus, herhangi bir dış ses uyaranı olmadan bireyin kulaklarında ya da başında ses algılaması şeklinde ortaya çıkan ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyen yaygın bir klinik durumdur. Etiyolojisi oldukça karmaşık olan tinnitusun gelişiminde vasküler, nörolojik ve genetik faktörlerin rol oynadığı düşünülmektedir. Endotelyal nitrik oksit sentaz (eNOS) geni, nitrik oksit (NO) sentezinden sorumlu olup vasküler tonusun ve kan akışının düzenlenmesinde önemli bir role sahiptir. Bu nedenle eNOS gen polimorfizmlerinin, iç kulak dolaşımı üzerindeki etkilerinin tinnitus patogenezinde rol oynayabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmada, tinnituslu hastalarda eNOS geninin -786 T>C (rs2070744) polimorfizmi ve tinnitus ile olası ilişkisi araştırıldı. Araştırmada 74 tinnitus tanısı almış hasta grubu ve tinnitus bulgusu olmayan benzer yaş ve cinsiyetteki 74 sağlıklı birey kontrol grubunu oluşturdu. Örnekler DNA izolasyonu sonrası uygun kitler kullanılarak polimeraz zincir reaksiyonu (PZR) ve restriksiyon parça uzunluk polimorfizmi (RFLP) ile çalışılarak sonuçlar elde edildi. Genotip dağılımları ve allel frekansları karşılaştırılarak polimorfizmin tinnitus ile ilişkisi istatistiksel olarak değerlendirildi Analizler sonucunda, eNOS geni -786 T>C polimorfizminin hasta ve kontrol grupları arasında anlamlı farklılık göstermediği saptanmıştır (p>0,05). Bu bulgu, -786 T>C polimorfizminin tinnitus gelişiminde belirgin (tek başına) bir rol oynamadığını düşündürmektedir. Bulgular, tinnitusun multifaktöriyel doğasını desteklemekte olup, genetik faktörlerin tek başına etkisinin sınırlı olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Tinnitus is a common clinical condition characterized by the perception of sound in the ears or head without any external auditory stimulus, which negatively affects quality of life. Vascular, neurological, and genetic factors are thought to play a role in the development of tinnitus, whose etiology is highly complex. The development of tinnitus, has a highly complex etiology, is believed to involve vascular, neurological, and genetic factors. The endothelial nitric oxide synthase (eNOS) gene is responsible for the synthesis of nitric oxide (NO) and plays a key role in regulating vascular tone and blood flow. Therefore, it is thought that eNOS gene polymorphisms may play a role in the pathogenesis of tinnitus through their effects on inner ear circulation. In this study, the -786 T>C (rs2070744) polymorphism of the eNOS gene and its association with tinnitus were investigated in patients with tinnitus. The study included 74 patients diagnosed with tinnitus and a control group of 74 healthy individuals of similar age and sex without signs of tinnitus. DNA was isolated from the samples, and analyses were performed using polymerase chain reaction (PCR) and restriction fragment length polymorphism (RFLP) techniques to obtain the results. Genotype distributions and allele frequencies were compared, and the association of the polymorphism with tinnitus was statistically evaluated. The analyses revealed that the -786 T>C polymorphism of the eNOS gene did not show a significant difference between the patient and control groups (p > 0.05). This finding suggests that the -786 T>C polymorphism does not play a significant role in the development of tinnitus. The results support the multifactorial nature of tinnitus and indicate that the effect of genetic factors alone may be limited.