160 < A < 166 kütle bölgesindeki tungsten izotoplarının nükleer uyarılmış seviyelerin yarılanma ömürlerinin ölçülmesi
Measuring the half-life of nuclear excited states of tungsten isotopes in the mass region of 160 < A < 166
- Tez No: 1010748
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHADIR SAYGI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nükleer Mühendislik, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Nuclear Engineering, Physics and Physics Engineering, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Nükleer Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medikal Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
Özet
Radyonüklitlerin yarılanma ömürleri/ortalama ömürleri, nükleer fiziğin ve radyonüklit metrolojisinin temel taşlarından birisidir. Uyarılmış nükleer durumların yarı ömürleri, geçiş olasılıklarına erişim sağlar, çekirdeğin yapısı hakkında doğrudan bilgi sağlar ve nükleer modellerin en katı testlerinden birini sunar. Pikosaniye ve saniye arasındaki yarı ömür aralıklarını kapsamak için farklı ölçüm teknikleri uygulanır. Yaklaşık 1 ps ile birkaç ns arasında değişen uyarılmış nükleer seviyelerin kısa ömürleri, Ürün-uzaklık doppler kayması tekniği-ÜUDK (Recoil Distance Doppler Shift Method) yöntemi ile ölçülmektedir. Bu tezde, 160< A <166 kütle bölgesindeki tungsten izotoplarının nükleer uyarılmış seviyelerin yarılanma ömür ölçümleri JUROGAM-II gama spektrometresi, GREAT spektrometresi ve RITU ayrıştırıcısının yer aldığı Finlandiya'daki Jyvaskyla Üniversitesinde yer alan Hızlandırıcı Laboratuvarında gerçekleştirilmiştir. 106Cd hedef üzerine 270 MeV enerjide hızlandırılarak gönderilen 60Ni çekirdeklerinin füzyon buharlaşma reaksiyonu sonucu tungsten izotopları üretilmiştir. 164W izotopu için DPUNS diferansiyel Plunger cihazı ve ÜUDK (Ürün-uzaklık doppler kayması tekniği) ile hedef ve yavaşlatıcı (Degrader) arasındaki 10 farklı mesafede veri toplanmıştır. Toplanan verilerden çakışık DBEM (Diferansiyel bozunum eğrisi metodu) kullanılarak. 164W çekirdeği için 12+ ve 14+ seviyelerine ait kuadrupol geçişlerin yarılanma ömürleri gama spektroskopisi yöntemlerinden birisi olan çakışıklık metodu ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The half-lives/mean lives of radionuclides are one of the cornerstones of nuclear physics and radionuclide metrology. The half-lives of excited nuclear states provide access to transition possibilities, provide direct information about the structure of the nucleus, and offer one of the most stringent tests of nuclear models. Different measurement techniques are applied to cover half-life intervals between picoseconds and seconds. The short lifetimes of stimulated nuclear levels, ranging from about 1 ps to a few ns, are measured by the Recoil Doppler Shift Technique (RRDS) method. In this thesis, half-life measurements of nuclear stimulated levels of tungsten isotopes in the mass region 160 < A <166 were carried out at the Accelerator Laboratory at the University of Jyvaskyla in Finland, where the JUROGAM-II gamma spectrometer, the GREAT spectrometer and the RITU separator are located. Tungsten isotopes were produced via the fusion evaporation reaction of 60Ni nuclei, which were accelerated to the 106Cd target at 270 MeV energy. For the 164W isotope, data were collected at 10 different distances between the target and the degrader with the DPUNS differential Plunger device and the RRDS. Using the coincident DDCM (Differential decay curve method) from the collected data. Half-lives of quadrupole transition from 12+ and 14+ levels were extracted for the 164W using coincidence technique of gamma spectroscopy.