Bireylerin dindarlık düzeyleri ve sosyodemografik değişkenler açısından göçmenlere yönelik tutumların incelenmesi
Investigation of attitudes towards immigrants in terms of religiousness levels of individuals and sociodemographic variables
- Tez No: 1010775
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SAFA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, bireylerin dindarlık seviyelerinin ve sosyodemografik özelliklerinin göçmenlere yönelik tutumlarını ne derecede yordadığını (predictor variables) belirlemektir. Araştırmanın çalışma grubuna Türkiye'de göçmen olmayan 417 kişi (189 erkek, 228 kadın) katılmıştır. Araştırmada Göçmenlere Yönelik Olumsuz Tutum Ölçeği, Bireysel Dindarlık Envanteri ve sosyodemografik bilgileri elde etmeye yönelik ise Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkeni göçmenlere yönelik tutumdur. Yordayıcı değişkenleri (bağımsız değişkenleri) ise bireylerin dindarlık seviyeleri, sosyoekonomik durum ve eğitim düzeyidir. Araştırmada dindarlık düzeyi, sosyoekonomik düzey ve eğitim düzeyi yordayıcı değişkenlerin göçmenlere yönelik olumsuz tutumu ne derecede yordadığını tespit edebilmek için Standart Regresyon Analizi, değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek için ise Pearson Korelasyon Katsayısı kullanılmıştır. Göçmenlere yönelik olumsuz tutumun; sosyodemografik değişkenlere göre (cinsiyet, eğitim düzeyi, yaş ve sosyoekonomik düzey) farklılaşmanın olup olmadığını tespit etmek için İlişkisiz Örneklemler için T-Testi ve Tek Faktörlü Varyans Analizi (ANOVA) tekniğinden yararlanılmıştır. Araştırmada verilerin analizi SPSS 26.0 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Araştırmanın amaçları kapsamında yapılan Standart Regresyon Analizi sonuçları incelendiğinde bireylerin dindarlık seviyeleri, ekonomik durumları ve eğitim düzeylerinin göçmenlere yönelik olumsuz tutumları anlamlı bir şekilde yordadığı tespit edilmiştir. Sosyodemografik özelliklere göre yapılan analizler sonucunda ise göçmenlere yönelik olumsuz tutum ile eğitim düzeyi ve sosyoekonomik durum arasında anlamlı bir farklılık olduğu belirlenmiştir. Göçmenlere yönelik olumsuz tutum ile cinsiyet ve yaş değişkenleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmadığı tespit edilmiştir. Araştırma sonuçları ilgili literatür ve yapılan araştırmalar kapsamında değerlendirilecektir. Gelecekte yapılacak diğer çalışmalarda araştırmacılara ve uygulamalara yönelik önerilerde bulunulmuştur
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the extent to which individuals' levels of religiosity and sociodemographic characteristics predict their attitudes towards immigrants. The study group consisted of 417 individuals (189 men, 228 women) who did not live as immigrants in Turkey. The study utilized the Negative Attitudes Towards Immigrants Scale, the Individual Religiosity Inventory, and a Personal Information Form to gather sociodemographic information. The dependent variable of the study is attitudes towards immigrants. The predictor variables are individuals' levels of religiosity, socioeconomic status, and education level. Standard Regression Analysis was used to determine the extent to which the predictor variables of religiosity level, socioeconomic status, and education level predict negative attitudes towards immigrants, and Pearson Correlation Coefficient was used to examine the relationships between the variables. The study examined how negative attitudes towards immigrants are predicted by: To determine whether there were differences according to sociodemographic variables (gender, education level, age, and socioeconomic status), the Independent Samples T-Test and One-Factor Analysis of Variance (ANOVA) techniques were used. Data analysis in the study was performed using the SPSS 26.0 software package. When the results of the Standard Regression Analysis conducted within the scope of the research objectives were examined, it was found that individuals' levels of religiosity, economic status, and education level significantly predicted negative attitudes towards immigrants. As a result of the analyses based on sociodemographic characteristics, a significant difference was determined between negative attitudes towards immigrants and education level and socioeconomic status. No significant difference was found between negative attitudes towards immigrants and gender and age variables. The research results will be evaluated within the scope of the relevant literature and existing studies, and suggestions will be made for researchers and applications in future studies.