Türkiye'de sürdürülebilir kalkınma amaçları'nın merkezi yönetimin stratejik planları üzerinden bir analizi
An analysis of the sustainable development goals in the strategic plans of Türkiye's central government
- Tez No: 1010807
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER NEGİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Ülkeler, sürdürülebilir kalkınma amaçlarına ulaşabilmek adına farklı politikalar deneyebilmekte ve farklı alanlara öncelik tanıyabilmektedir. Bu tutumun ülkelerin sürdürülebilir kalkınma politikalarına nasıl yansıdığını öngörmek, gelecekte alınacak aksiyonları yorumlamayı kolaylaştırabilecektir. Bu kapsamda Türkiye'deki merkezi idarelerin stratejik planları içerik analizine tabii tutulmuştur. Tematik kodlama yöntemiyle stratejik planlar, sürdürülebilir kalkınmaya katkı sağlama potansiyelleri kapsamında değerlendirilmiştir. Araştırma sonunda stratejik belgelerin katkı sağlama potansiyeli en fazla olan kodun SKA 16 (Barış, Adalet ve Güçlü Kurumlar) olduğu tespit edilmiştir. Stratejik planların, sürdürülebilir kalkınma amaçlarının ekolojik altyapısında yer alan belli başlı kodlara katkı sağlama potansiyellerinin ise oldukça düşük olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Countries can experiment with different policies and prioritize different areas in order to achieve the Sustainable Development Goals. Predicting how this approach is reflected in countries' sustainable development policies can facilitate interpreting future actions. In this context, the strategic plans of central government administrations in Turkey have been subjected to content analysis. Using the thematic coding method, the strategic plans were evaluated in terms of their potential to contribute to sustainable development. The research concluded that the code with the greatest potential for contribution is SDG 16 (Peace, Justice, and Strong Institutions). However, it was observed that the potential of strategic plans to contribute to the main codes within the ecological infrastructure of the Sustainable Development Goals is quite low.