The impact of audit and budgetary systems on fiscal performance: Evidence from system GMM estimation
Denetim ve bütçe sistemlerinin mali performans üzerindeki etkisi: Sistem GMM tahmininden kanıtlar
  1. Tez No: 1011003
  2. Yazar: TOLGA ÖZMEN
  3. Danışmanlar: PROF. TEKİN AKDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Maliyesi Ana Bilim Dalı
Özet
Artan toplumsal ihtiyaçlar ve sınırlı kamu kaynaklarının etkin kullanımına yönelik gereklilikler, kamu mali yönetiminde önemli dönüşümlerin yaşanmasına yol açmıştır. Bu dönüşümler, mali disiplinin sağlanabilmesi açısından bütçe sistemleri ile dış denetimin bütünleşik biçimde ele alınmasını gerekli kılmaktadır. Özellikle bütçe açıklarının kontrol altında tutulması ve kamu borcunun sürdürülebilirliği gibi makroekonomik hedefler doğrultusunda hayata geçirilen reformlar, bütçe sistemleri ve dış denetimi odak noktası yapmaktadır. Bu tez, bütçe sistemleri ile dış denetimin mali performans üzerindeki etkilerini hem tekil hem de tamamlayıcı yönleriyle ampirik olarak incelemektedir. 2006-2023 dönemine ilişkin 43 ülkeyi kapsayan bir veri seti kullanılarak yapılan araştırmada, iki aşamalı Genelleştirilmiş Momentler Yönteminden (Sistem GMM) yararlanılmıştır. Dış denetimin etkinliğine ilişkin endeks, Açık bütçe anketi kapsamında katılımcı ülkelere yöneltilen yüksek denetim ile ilgili soruların tematik gruplandırılması yoluyla hesaplanmıştır. Bu temalar; Denetim çerçevesi, Bağımsızlık, Yasama Gözetimi, Kamuoyu Gözetimi şeklinde sınıflandırılmıştır. Aynı şekilde, bütçe sistemlerinin etkinliği endeksi de Açık Bütçe Anketi verileri esas alınarak; çok yıllı bütçeleme, mali risk yönetimi, harcamaların önceliklendirilmesi, performans bilgisi kullanımı ile mali bilginin açıklanması şeklinde kategorize edilen temalardan yararlanılarak geliştirilmiştir. Ayrıca, modele dahil ülkelerce uygulanan bütçeleme yöntemlerinin mali performans üzerindeki etkilerini analiz edebilmek amacıyla klasik bütçe sistemleri ile performans bütçeleme uygulamaları da karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bulgular, dış denetimin ve bütçe sistemlerinin etkin bir şekilde işlemesinin birincil bütçe dengesi üzerinde pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı etkiler yarattığını göstermektedir. Bununla birlikte, performans odaklı bütçelemenin klasik bütçe yöntemlerine nazaran mali performansı daha güçlü biçimde desteklediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Increasing societal demands and the imperative to ensure efficient allocation of scarce public resources have led to substantial transformations in public financial management. These transformations require integrated consideration of budget systems and external audit in order to safeguard fiscal discipline. In particular, reforms implemented in line with macroeconomic objectives-such as keeping budget deficits under control and ensuring public debt sustainability-have placed budget systems and external audit at the centre of attention. This dissertation empirically examines the effects of budget systems and external audit on fiscal performance, both individually and complementarily. This study employs the two-step System GMM (Generalized Method of Moments) method, using a dataset covering 43 countries for the period 2006-2023. To measure external audit effectiveness, an index was constructed based on the thematic grouping of questions related to SAIs addressed to participating countries within the Open Budget Survey. The questions were thematically grouped under four dimensions: Audit Framework, Independence, Legislative Oversight and Public Oversight. Similarly, the budget system effectiveness index was developed based on the Open Budget Survey data, drawing on five thematic components: multi-year budgeting, fiscal risk management, expenditure prioritisation, integration of performance information and fiscal information disclosure. In addition, to assess the impact of budgeting approaches on fiscal performance, traditional budgeting systems and performance budgeting practices were comparatively analysed. The findings suggest that the effective functioning of both external audit and budget systems has a beneficial and statistically significant impact on the primary budget balance. Furthermore, the results suggest that performance budgeting supports fiscal performance more strongly than traditional budgeting methods.