Hazır betonda santral çıkışı ile şantiye teslimi kalitelerinin karşılaştırmalı incelenmesi ve hazır betonda istatistiksel kalite kontrol
Comparison of quality between plant and site in ready mixed concrete industry and istatistical quality control in ready mixed concrete
  1. Tez No: 101107
  2. Yazar: İSMAİL ÇİL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET UYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
HAZIR BETONDA SANTRAL ÇIKIŞI İLE ŞANTİYE TESLİMİ KALİTELERİNİN KARŞILAŞTIRMALI İNCELEMESİ VE HAZIR BETONDA İSTATİSTİKSEL KALİTE KONTROL ÖZET Hazır beton ülkemizde ve dünyada yaygın olarak kullanılan yapı güvenliği açısından önemli bir taşıyıcı yapı malzemesidir. Hazır beton için iki önemli unsur kıvam ve basınç dayanımıdır Hazır betonda kalite denetimi için numune alımı genellikle santralde yapılmaktadır. Çoğunlukla şantiye teslimi beton kalitesi denetim dışında kalmaktadır. Hazır betonda hedeflenmesi ve tutulması gereken kalite şantiye teslimi kalitedir. Çünkü taşıma sürecinde hazır beton, kıvamından kaybetmekte ve bazı durumlarda kıvamı düzeltmek için betona su katılmaktadır. Bu nedenle şantiye kalitesi ile santral kalitesi arasında farklılıklar oluşmaktadır. Bu çalışmada hazır betonda santral çıkışı ile şantiye teslimi kalitelerinin karşılaştırmalı incelemesi yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda aynı transmikserden önce santralde örnek alınarak taze beton sıcaklığı, çökme ölçülmüş ve basınç deneyi için numuneler hazırlanmıştır. Aynı işlemler şantiyede tekrar edilmiş ve iki örnekleme arasındaki geçen süre taşıma süresi olarak kaydedilmiş, ayrıca santral ve şantiye ortam sıcaklıkları ve mikser devri not edilmiştir. Bu çalışma hazır beton firmasının 3 ana tesisinde yılın farklı aylarında yapılmış olup her tesisde farklı beton sınıfları üzerinde çalışılmıştır. Deneyler A tesisinde 30 adet BS 18 numunesi, B tesisinde 10 adet BS 20, 10 adet BS 25, C tesisinde 10 adet B S 25, 10 adet BS 18 numunesi üzerinde yapılmıştır. Üretilen betonlarda CÇ 32.5 veya CÇ 42.5 çimentosu kullanılmış, işlenebilirlik 17±1 cm hedeflenmiş, her tesisde agrega granulometrisi sabit kalmış, en büyük dane çapı 31.5 mm olmuştur. Alınan beton örnekleri üzerinde çökme, taze beton sıcaklığı gibi taze beton deneyleri yapılıp, santralde üçü 7 günlük, üçü 28 günlük toplam 6 numune, şantiyede ise ikisi 7 günlük, ikisi 28 günlük toplam 4 adet basınç deney numunesi hazırlanmıştır.Deney numunesi olarak 150 mmxl50 mm küpler kullanılmıştır. 7 ve 28. günlerde numuneler kırılarak basınç dayanımları elde edilmiştir. Deneyler sonucunda kısaca; Santral ve şantiyede yapılan çökme deneyleri sırasında santralle şantiye arasında betonlarda çökme kaybı görülmüştür. Çökme kayıpları genelde zamana bağlı olarak artış göstermiştir. Çökme kaybının ya da işlenebilmenin azalmasının nedenleri arasında zamana bağlı olarak betonun prize başlaması yani çimentonun hidratasyona başlaması, sıcaktan dolayı suyun buharlaşması, agregamn su emmesine ve agregamn ufalanmasına bağlı olarak karışımdaki serbest suyun azalması sayılabilir. Başlangıç işlenebilirliği yüksek olan betonlarda kıvam kaybı daha az olmuştur. Ayrıca ortam şartlan olarak hava sıcaklığının artması hidratasyon reaksiyonunu hızlandırmış dolayısıyla beton sıcaklığın yükselmesi kıvam kaybını artırmıştır. Taşıma sürecinde hazır beton kıvamından kaybetmekte, bu kayıp genellikle şantiyede su ilavesi ile dengelenirse mukavemet kaybı oluşmaktadır. xıııElde edilen basınç dayanımları için istatistiksel değerlendirme yapılmıştır. Buna göre en iyi kalite kontrol santral ve şantiyede B tesisinde BS 20 numuneleri için gerçekleşmiştir. Ayrıca basınç dayanımlarının Gauss dağılımına uygunluğu araştırılmıştır. xıv
Özet (Çeviri)
COMPARISON OF QUALITY BETWEEN PLANT AND SITE IN READY MTXED CONCRETE INDUSTRY AND THE ISTATTSTICAL QUALITY CONTROL IN READY MIXED CONCRETE SUMMARY Ready mixed concrete is major building material that is commonly used in our country and in the world by the construction safety. There are two major factors that they are consistency and compressive strength for the ready mixed concrete. Generally, sampling for quality control is made in the plants in the ready mixed concrete industry. Mostly quality of concrete delivered to site is out of control. The goal is to be needed for the quality of ready mixed concrete is site delivery quality. Because ready mixed concrete has a slump loss during transportation and in some cases retempering is done to increase the slump. So there are some quality diffrences between plant and site. In this study the comparative investigation of the quality of ready mixed concrete in the plant and site is carried out In the point of view, firstly in the plant concrete temperature, slump of concrete samples taken from the same truck mixer is measured and samples for the compressive strength test are prepared. The same operations are repeated in the site, the time passing between two sampling is noted as a transportation time, also ambient temperature of site and plant, and truck mixer cycle is noted. This study is carried out in three main plants of read mixed concrete company on different months of year with the different classes of concrete in every plant. Experiments are done on 30 units of CI 8 specimens in A plant, 10 units of C20 specimens and 10 units of C25 specimens in B plant, 10 units of C18 specimens and 10 units of C25 specimens in C plant. CÇ 32.5 and CÇ 42.5 (Blast Furnace Slag) is used as a cement in the concrete produced, slump is aimed to have slump value of 17±1 cm, aggregate granulometry became stable in every plant, maximum aggregate size was 31.5 mm. Fresh concrete experiments are done such as slump, fresh concrete temperature on the concrete samples taken. Three specimens for 7 day and three specimens for 28 day compressive strength test are taken in the plant, two specimens for 7 day and two specimens for 28 day compressive strength test are taken in the site. The size of specimens is 150 mmxl50 mm cubes. After 24 hour, the specimens were demolded, transferred to curing room and kept continuously moist cured until test dates of 7 and 28 days. For compressive strength cubes tested on 7 and 28 days. Briefly, following result are determined. It was seen that there was as slump loss between the plant and site during the slump experiment. Slump loss generally increased due to the time. Having initial setting of concrete because of cement is begining to hydrate due to the time, evaporation of water due to the ambient temperature, decreasing of free water due to the water absorbtion of aggregates and breaking into small pieces of aggregates, cause the slump loss and decreasing of consistency. The slump loss having initial high slump concrete is much less than the other concrete. Also increasing ambient xvtemperature inreased the hydration reaction as ambient conditions so it inreased the slump loss. Ready mixed concrete has a slump loss during transportation, if this loss is compensated with adding water (retempering) to increase the slump, strength loss occured. Istatistical evaluation is made for the values of compressive strength test results. According to this evaluation, the best quality control is occured in the site and plant of B for the C20 specimens. Also conformity to the Gauss-Laplace is investigated for the compressive strengths. xvi