Yapılandırılmamış modellere yeni bir yaklaşım: Otogaz pazarı örneği
A New approach to unstructered models: Application in the Turkish autogas market
  1. Tez No: 101108
  2. Yazar: DİDEM KALKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FÜSUN ÜLENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Geçmişte muhasebe, üretim, pazarlama, finans, insan ilişkileri ve ekonomi gibi, birbirinden bağımsız olarak ele alman konuların - işletmelerin ufak çaplı olması sebebiyle - sadece en üst düzey yönetimde birleştirilmesi gerekli görülmekteydi. Zaman içinde boyutların büyümesi, faaliyetlerin çeşitlenmesi, karar alternatiflerinin artması sonucu işletme sistemlerinin çok büyük ve karmaşık hale gelmesiyle,“parçaları tek tek ele alma ve üst yönetimde birleştirme”eğiliminde olan yaklaşımlar yetersiz kalmıştır. Bu çerçevede sistem analizi karmaşık işletme sistemlerinin incelenmesi ve anlaşılması için en etkin ve yeterli yaklaşmadır. Karmaşık sistemlerde, karar verici konumda bulunan insanların, yüz yüze geldikleri problemleri tüm yönleriyle anlamaları büyük önem taşımaktadır. Bu problemler genellikle büyük ölçekli, insan faktörünü içeren, geri beslemeli nedensellikleri ve doğrusal olmayan ilişkileri bünyesinde barındıran“sosyo-ekonomik problemler”olarak karar vericinin karşısına çıkmaktadır.“Yapılandırılmamış problemler”olarak da isimlendirilen bu tip problemlerde karar verici, ilk olarak sistemin davranışını en iyi şekilde öğrenmeli; sistemdeki değişkenlerin sistemin davranışını nasıl etkileyeceğine dair bilgi sahibi olmalıdır ki, en doğru ve sağlıklı kararlan verebilsin. Bu çalışmada, karmaşık bir sistemin davranışlarını öğrenmenin en iyi yolu olan“model kurma”üzerinde durulmuştur. Yönetim için bir sistem analizi metodu olan, Forrester' in ortaya attığı“sistem dinamiği”yaklaşımı yardımıyla, örnek problem olarak ele alman "Türkiye Otogaz Pazarf'nın sistem modeli kurulmuştur. Kantitatif modelleme araçlarından biri olan STELLA yazılım paketi sayesinde Türkiye otogaz pazarını oluşturan elemanlar arasındaki zamana bağlı etkileşimlerin tam olarak anlaşılması mümkün olmuştur. Otogaz pazarının Türkiye'de yeni ve büyüyen bir pazar olması, 1998 yılında halen yapılanmakta olması ve pazarda karar verici konumda olan kişilerin sistemi öğrenme ihtiyacı içinde olmaları sebebiyle, Türkiye'deki otogaz pazarının bu tezin konusuna çok iyi bir örnek olarak ele alınabileceği düşünülmüştür. Çeşitü bölgeler ve pazarda yer alan çeşitli şirketler açısından bakıldığında sistemin farklı davranışlar gösterdiği görülmüş ve sistem, alt sistemlere ayrılarak modellenmiştir. Simülasyon deneyleri yardımıyla, pazar modelindeki parametrelerin duyarlılık analizleri yapılarak modelin anlamlılığı incelenmiştir. Duyarlılık analizlerinin olumlu sonuçlar vermeleri üzerine, model üzerinde çeşitli senaryolar üretilmiştir. Çok Amaçlı Karar Verme yaklaşımından hareketle, sistemin bu senaryolar altında göstereceği olası alternatif davranışlar için ayrı ayrı strateji geliştirilebileceği sonuç ve öneriler bölümünde tartışılmıştır. vıu
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the past, since business systems were not so large and complex accounting, production, marketing, finance, human relations, and economics have been taught and practiced as if they were separate, unrelated subjects; only in the topmost managerial positions do managers need to integrate the separate functions. As business systems become so large and complex, a knowledge of the“parts taken seperately and brought together in the top manegement”is not sufficient anymore. In this mean, system analysis is the most effective and adequate approach to understand and investigate business system behaviour. In complex systems it is very important that decision makers understand the problems they are confronted with exactly. These problems are mostly“socio economic problems”with a large scale, including human element, feed-back causality and non-linear relations. Dealing with these“unstructered problems”the first thing decion makers should do is learning the system behaviour as well as possible. S/he has to know how different parameters in the systems effect the system behaviour, so that s/he can make right and healthy decisions. In this study it is dwelled on“modelling”which is the best way to learn behaviours of a comlex system. Under the auspices of Forrester's“system dynamics”, as used here which is a method of systems analysis fo management, the system model of“Turkish Autogas Market”is made. With the help of STELLA software, one of the quantitative modelling tools, a better grasp of the time-varying interactions between the major elements of the Turkish autogas market is possible. The autogas market in Turkey is a new and growing market which was still unstructered in 1998 and people who are in decision making positions need to learn the system, so the Turkish autugas market is considered as a good application area for this study. It has been realized that the system behaviours are different in different regions for different companies in the market, and therefore the system is modelled with its sub systems. Under the auspices of simulation experiments, validity of the model is tested by performing sensitivity analyses on model parameters. Owing to sensitivity analyses' positive results, different scenarios are experimented on the model. In view of multicriterial decision making approach, system's alternative behaviours under those scenarios and the alternative strategies for them are discussed in the conclusion part of the study. IX