Yüksek kazanç ve düşük güç tüketimli transempedans yükselteç tasarımı
High-gain and low-power transimpedance amplifier design
  1. Tez No: 1011089
  2. Yazar: EMİNE FİDAN SAĞLAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA SELCEN NAVRUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Günümüzde LİDAR tabanlı algılama sistemlerinde kullanılan elektronik devreler oldukça hassas ve karmaşık yapılara sahiptir. Bu yapılarda doğru sinyal işleme gerçekleştirebilmek için özellikle ön uç devrelerin performansını belirleyen transempedans yükselteçlerinin dikkatle tasarlanması gerekmektedir. Bu çalışmada, modern LİDAR sistemlerinde kullanılmak üzere özgün bir TIA mimarisi geliştirilmiştir. Tasarlanan devre, fotodiyot tarafından üretilen zayıf akım sinyalini yüksek doğrulukla gerilime dönüştürmektedir ve bu dönüştürme işleminde kararlılık, düşük gürültü ve güç verimliliği temel tasarım kriterleri olarak ele alınmaktadır. Çalışmada, kaskot ortak geçit yapısı temel alınmış; kazanç artırmak için diferansiyel bir yükselteç eklenmiş ve çıkış empedansını düşürmek amacıyla kaynak izleyici kullanılmıştır. Devrenin kararlı çalışması için kapasitif geri besleme uygulanmış ve tüm tasarım adımları Cadence 180 nm teknolojisi kullanılarak test edilmiştir. Sistem, elde edilen tasarım parametrelerine göre 81,3 dBΩ transempedans kazancı ve 2 MHz bant genişliği sunmaktadır. Ayrıca devrenin güç tüketiminin düşük seviyelerde tutulması sayesinde yapı, taşınabilir ve enerji sınırlı LİDAR platformlarına uygun bir hâle gelmiştir. Simülasyonlardan elde edilen performans verileri, bilgisayar ortamında grafiksel olarak görüntülenebilmekte ve devre parametreleri istenildiğinde kolaylıkla değiştirilebilmektedir. Bu özellik, tasarımın hem araştırma hem de eğitim amacıyla kullanılabilirliğini artırmaktadır. Geliştirilen TIA mimarisi, modern LİDAR uygulamalarında gerekli olan hassas sinyal işleme gereksinimlerini karşılayabilecek nitelikte olup, ilerleyen çalışmalarda fiziksel gerçekleştirme ve yüksek bant genişliğine yönelik optimizasyonlara temel oluşturacak bir yapı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Modern LiDAR-based sensing systems, the electronic front-end circuits exhibit highly sensitive and complex structures. Achieving reliable signal processing requires careful design of the transimpedance amplifiers that determine the overall performance of these systems. In this study, a custom transimpedance amplifier (TIA) architecture was developed for use in contemporary LiDAR applications. The proposed circuit converts the weak current generated by the photodiode into a voltage signal with high accuracy, while stability, low Noise, and power efficiency were adopted as the primary design criteria. The design is based on a cascode CG TIA structure; a differential amplifier stage was added to increase the gain, and a source follower was included to reduce the output impedance. Capacitive feedback was applied to ensure stable operation. All design steps were simulated using Cadence 180 nm technology. According to the obtained performance results, the system provides a transimpedance gain of 81,3 dBΩ and a bandwidth of 2 MHz. In addition, the low power consumption makes the architecture suitable for portable and energy-constrained LiDAR platforms. The simulation results can be visualized graphically on a computer, and circuit parameters can be adjusted easily when required. This flexibility enhances the usability of the design for both research and educational purposes.The developed TIA architecture meets the sensitive signal-processing requirements of modern LiDAR receivers and provides a solid foundation for future work involving physical implementation and bandwidth optimization.