Fikir ve sanat eserleri ve borçlar hukuku kapsamında yayım sözleşmesi
Publishing contract under intellectual property law and law of obligation
  1. Tez No: 1011206
  2. Yazar: YUSUF CİHAN ATMACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZARİFE ŞENOCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmamızda, teknolojinin gelişimi ve dijitalleşmenin yaygınlaşması ile beraber kapsamı, niteliği ve uygulama alanı tartışmalı hale gelen yayım sözleşmesi, 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu ve 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında incelenmektedir. Fikir ve sanat eserlerinin piyasaya arzı bakımından önemli bir işleve sahip olan yayım sözleşmesine uygulamada sıkça karşılaşılmasına rağmen özellikle sözleşmenin kapsamı, tarafların hak ve yükümlülükleri ile sona erme halleri bakımından çeşitli tartışmaları da beraberinde getirmektedir. İşbu sebepten ötürü, yayım sözleşmesinin hukuki niteliğinin ve uygulamadaki görünümünün ortaya konulması önem arz etmektedir. Bu bağlamda, çalışmamızın ilk bölümünde yayım sözleşmesinin tanımı, konusu ve özellikleri detaylı biçimde ele alınmıştır. İkinci bölümde yayım sözleşmesinin tarafları incelenmiş; tarafların hak ve borçları açıklanmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise yayım sözleşmesinin sona erme sebepleri ile birlikte sözleşmenin aynen ifasına ilişkin önemli bir hukuki imkan olan nama ifa talep hakkı değerlendirme altına alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the publishing contract, whose scope, legal character, and field of application have become increasingly contested with the advancement of technology and the proliferation of digitalization, is examined within the framework of the Law No.6098 Turkish Code of Obligations and the Law No.5846 on Intellectual and Artistic Works. Although the publishing contract performs a crucial function in the dissemination and commercialization of intellectual and artistic works and is frequently encountered in practice, it gives rise to various doctrinal and practical controversies, particularly with regard to its scope, the rights and obligations of the parties, and the grounds for its termination. For this reason, it is of considerable importance to elucidate the legal nature of the publishing contract and its practical manifestations. Within this framework, the first chapter of this study addresses in detail the definition, subject matter, and features of the publishing contract, thereby establishing its conceptual and doctrinal foundations. The second chapter examines the parties to the publishing contract and elaborates on their respective rights and obligations in a systematic manner. The third and final chapter analyzes the grounds for the termination of the publishing contract and further evaluates the right to demand performance by a third party (substituted performance), which constitutes a significant legal remedy in the context of specific performance of contractual obligations.