Suçiçeği-zona virüs enfeksiyonlarının matematiksel modelinin caputo-fabrizio kesirli türevi ile analizi
Analysis of the mathematical model of varicella-zoster virus i̇nfections with caputo-fabrizio fractional derivative
- Tez No: 1011262
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALİ DOKUYUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, suçiçeği-zona virüsü için geliştirilen salgın modeli Caputo-Fabrizio kesirli türev operatörü kullanılarak kesirli mertebeye genişletilecektir. Bellek etkisini içeren bu yapı sayesinde sistemin zamana bağlı dinamikleri gerçeğe uygun biçimde incelenecektir. Genişletilen sistemin matematiksel özellikleri araştırılarak çözümün varlığı sabit nokta teoremi ile, tekliği ise Picard–Lindelöf teoremi ile kanıtlanacaktır. Farklı türev dereceleri altında elde edilen sayısal çözümler grafiksel olarak sunularak sistem davranışı değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, the epidemiological model developed for the Varicella zoster virus will be extended to the fractional-order framework by employing the Caputo–Fabrizio fractional derivative operator. By incorporating memory effects, the time-dependent dynamics of the system will be examined in a more realistic manner. The mathematical properties of the extended system will be investigated; the existence of solutions will be established via the fixed-point theorem, while uniqueness will be proven using the Picard–Lindelöf theorem. Numerical solutions obtained for different fractional orders will be presented graphically, and the behavior of the system will be evaluated.