İki farklı düzeyde ısıl işlem uygulanmış ahşap özelliklerininkarşılaştırmalı deneysel olarak incelenmesi
Comparative experimental investigation of the properties of wood with heat treatment at two different levels
- Tez No: 1011378
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALTUNOK, DOÇ. DR. OSMAN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, sapsız meşe (Quercus petraea L. ), Kestane (Castenea sativa), toros sediri (Cedrus libani), sarıçam (Pinus silvestris), odunlarından elde edilen taslak parçalara 175°C ve 205°C ısıl işlem yapılmış ve bunlardan geliştirilen deney örneklerine TS ISO 13061 standartlarına göre fiziksel özelliklerden yoğunluk, rutubet, su emme, ağırlık kaybı ve boyutsal kararlılık; mekanik özelliklerden eğilme direnci, elastikiyet modülü, basınç direnci, dinamik eğilme (şok direnci) sütun direnci ve sertlikleri kontrol örnekleriyle karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak; aynı kabinde hem 175°C sıcaklıkta hem de 205°C sıcaklıkta ısıl işlem uygulanmıştır. İğne yapraklı ve yayvan yapraklı ahşap örneklerin deneylerinden elde edilen fiziksel ve mekanik özellik verilerinin birbirine yakın olduğu tespit edilmiştir. Ağaç türlerine göre, işlem sıcaklığının ve bunların etkileşiminin tüm fiziksel ve mekanik özellikleri etkilediği belirlenmiştir. 175 °C'de ısıl işlem uygulanmış örneklerde, fiziksel özellikler %3,33 ile %68,60 arasında, 205 °C'de ise %6,66 ile %73,41 oranında azalarak değiştiği belirlenmiştir. 175 °C'de ısıl işlem uygulanmış örneklerde, mekanik özellikler %1,66 ile %38,72 arasında, 205 °C'de ise %6,41 ile %61,17 oranında azalarak değiştiği tespit edilmiştir. Fiziksel özelliklerdeki azalma ısıl işlem uygulanmış ahşaba iyileşme özelliği kazandırırken mekanik özelliklerdeki azalma ise yapısal ahşabın dayanımını azaltmıştır. Test edilen özellikler arasında eğilme mukavemeti, elastikiyet modülü ve sertlik en çok etkilenmiştir. Bu nedenle ahşabın yapısal olarak kullanıldığı tasarım süreçlerinde kesit artırımı önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, draft pieces obtained from the wood of sessile oak (Quercus petraea L.), chestnut (Castanea sativa), cedar (Cedrus libani), and Scots pine (Pinus silvestris) were subjected to heat treatment at 175°C and 205°C, and the experimental samples developed from these were tested for physical properties such as density, moisture content, water absorption, weight loss, and dimensional stability according to TS ISO 13061standards. As a result, heat treatment was applied at both 175°C and 205°C in the same chamber. It was determined that the physical and mechanical property data obtained from the experiments on needle-leaved and broad-leaved wood samples were similar. It was determined that the processing temperature and its interaction affected all physical and mechanical properties depending on the tree species. In samples subjected to heat treatment at 175°C, physical properties decreased by between 3.33% and 68.60%, while at 205°C, they decreased by between 6.66% and 73.41%. In samples heat treated at 175 °C, mechanical properties decreased by between 1.66% and 38.72%, while at 205 °C, they decreased by between 6.41% and 61.17%. The decrease in physical properties improved the wood subjected to heat treatment, while the decrease in mechanical properties reduced the strength of structural wood. Among the properties tested, bending strength, elasticity modulus, and hardness were most affected. Therefore, increasing the cross-section is recommended in design processes where wood is used structurally.