Kişisel verilerin Ceza Hukuku yoluyla korunması
Personal data protection through Criminal Law
  1. Tez No: 510514
  2. Yazar: KADER SARIUSTA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET BOZDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Kişisel veri kavramı en genel anlamda; kimliği belirli veya belirlenebilir gerçek bir kişiye ilişkin her türlü bilgi olarak tanımlanmaktadır. Bu anlamda kişinin fiziki görüntüsü, karakteri, ekonomik veya sağlık durumuna ilişkin bilgileri kişisel veri olarak kabul edilmektedir. Toplumsal yaşamda, bu bilgiler hem kamusal hem de özel sektörler tarafından çeşitli sebeplerle işlenebilmektedir. Kişisel verilerin hukuka uygun işlenmesine ilişkin esas ve usuller 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nda düzenlenmiştir. Bu esas ve usullere aykırı olarak kişisel verilerin işlenmesi; veri sorumluları ve işleyicilerinin, idari veya cezai sorumluluğunu gündeme getirecektir. 5237 sayılı TCK'nın 135., 136. ve 138. maddelerinde korunması gereken hukuksal bir yarar olarak, kişinin özel yaşamı ve mahremiyeti dahilinde kişisel verileri kabul edilmiştir. Kişisel verilerin hukuka aykırı olarak kaydedilmesi, ele geçirilmesi, yayılması ve yok edilmemesi Kanun'un suç olarak düzenlendiği eylemlerdir. Böylelikle ceza hukuku yoluyla kişilerin, kişisel verilerinin korunması hakkı güvence altına alınmıştır. Bu çalışmanın temel amacı da, ceza hukukumuzun sağlamış olduğu bu korunmanın daha üst bir düzeye taşınmasını sağlayacak akademik faydanın gerçekleştirilmesidir. Bu doğrultuda çalışmada kişisel verilerin korunmasını konu edinen hem uluslararası hem de ulusal güncel metinlerden faydalanılarak, uygulamada verimlilik toplumsal yaşamda ise farkındalık yaratılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Personal data is defined as any information related to an identified or identifiable natural person. In this respect, physical or characterical appearance, information concerning economic or healt conditions are accepted as personal data. This informations could be processed for various purposes by both private and public sectors. The main principles and the procedures about lawfulness of processing personal data have been regulated in Law no. 6698. In the case of a personal data breach, the controller and the processor will be responsible both criminally and administratively. Personal data protection in the concept of private life and privacy has been accepted as a judical interest to be protected in No. 5237 Turkish Criminal Law and sanctions listed under No.135., 136., 138. Processing of personal data as recording, collection, dissemination and not erasing unlawfully are criminal deeds regulated in Law no. 5237. In this way, the personal data have been protected by criminal law. The main propose of this paper is to contribute the academical studies of personal data protection in criminal law. Accordingly the study concieved to efficiency in practice and awareness in social life by means of international and national actual documents about personal data protection