Online alışverişte çevre duyarlılığı ve çevreye duyarlı ürün tercihlerinin tüketici satın alma niyetine etkisi: Türkiye'de bir alan araştırması
The impact of environmental awareness and eco-friendly product preferences on consumer purchase intention in online shopping: A field research in Turkiye
- Tez No: 1011562
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde artan çevresel sorunlar, bireylerin tüketim davranışlarını etkileyen önemli faktörlerden biri haline gelmiştir. Çevreye yönelik duyarlılığın artması, tüketicilerin satın alma süreçlerinde daha bilinçli ve sorumlu davranmalarını teşvik etmektedir. Bu bağlamda çevre duyarlılığı, tasarruf eğilimi ve ürünlerin yeniden kullanılabilirliğine yönelik tutum gibi faktörlerin tüketici davranışları üzerindeki etkisinin incelenmesi önem taşımaktadır. Bu araştırmanın amacı, tüketicilerin çevre duyarlılığı düzeylerinin tasarruf ve yeniden kullanılabilirlik tutumları aracılığıyla ihtiyaç dışı satın alma davranışı üzerindeki etkisini incelemektir. Bu doğrultuda çevre duyarlılığı, tasarruf tutumu, yeniden kullanılabilirlik tutumu ve ihtiyaç dışı satın alma davranışı arasındaki ilişkiler analiz edilmiştir. Araştırmanın örneklemini Türkiye genelinde online alışveriş deneyimine sahip 427 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırma verileri çevrim içi anket yöntemi ile toplanmıştır. Elde edilen veriler istatistiksel analiz yöntemleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Ölçeklerin geçerlilik ve güvenilirlikleri doğrulayıcı faktör analizi ile test edilmiş, değişkenler arasındaki ilişkiler ise yapısal eşitlik modeli aracılığıyla incelenmiştir. Araştırma bulgularına göre çevre duyarlılığının tasarruf tutumu ve yeniden kullanılabilirlik tutumu üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkisi olduğu belirlenmiştir. Ayrıca tasarruf ve yeniden kullanılabilirlik tutumlarının ihtiyaç dışı satın alma davranışı üzerinde negatif yönde etkili olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte çevre duyarlılığının ihtiyaç dışı satın alma davranışı üzerinde dolaylı etkilerinin bulunduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today, increasing environmental problems have become one of the important factors affecting individuals' consumption behaviors. The growing environmental awareness encourages consumers to act more consciously and responsibly during their purchasing processes. In this context, examining the effects of factors such as environmental awareness, saving tendencies, and attitudes toward the reusability of products on consumer behavior has gained importance. The main purpose of this study is to examine the effect of consumers' environmental awareness levels on unnecessary purchasing behavior through saving attitudes and reusability attitudes. In this direction, the relationships among environmental awareness, saving attitude, reusability attitude, and unnecessary purchasing behavior were analyzed. The sample of the study consists of 427 participants who have online shopping experience across Türkiye. The research data were collected through an online survey method. The obtained data were evaluated using statistical analysis methods. The validity and reliability of the scales were tested through confirmatory factor analysis, and the relationships between variables were examined using a structural equation model. According to the findings of the study, environmental awareness has a positive and significant effect on saving attitude and reusability attitude. In addition, saving and reusability attitudes were found to have a negative effect on unnecessary purchasing behavior. Furthermore, environmental awareness was found to have indirect effects on unnecessary purchasing behavior.