Tip 2 diyabetli hastalarda akut pankreatit seyrinde giriş glukoz değeri, HbA1c ve glisemik dalgalanmanın klinik sonuçlara etkisi: Retrospektif ve prospektif bir çalışma
The effect of admission glucose level, HbA1c, and glycemic fluctuation on clinical outcomes in the course of acute pancreatitis in patients with type 2 diabetes: A retrospective and prospective study
  1. Tez No: 1011614
  2. Yazar: MUHAMMED FURKAN KURŞUNCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT KANTARÇEKEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, akut pankreatit tanısı ile izlenen hastalarda Tip 2 diyabetes mellitus varlığının hastalık şiddeti ve klinik sonlanımlar üzerindeki etkisini değerlendirmek ve glisemik parametrelerin (giriş glukoz düzeyi, HbA1c ve glisemik dalgalanma ölçütleri) prognostik değerini araştırmaktır. Gereç ve yöntem: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde akut pankreatit tanısı ile takip edilen hastaların verilerinin incelenmesiyle gerçekleştirilmiştir. Hastalar DM varlığına göre iki gruba ayrılmıştır. Birinci hasta grubu Tip2 Diyabetes Mellitus (DM) hastalığına sahip akut pankreatitli bireyler;ikinci hasta grubu Tip2 Diyabetes Mellitus (DM) hastalığına sahip olmayan akut pankreatitli bireyler olarak belirlendi. Demografik özellikler, laboratuvar parametreleri, giriş glukoz ve HbA1c düzeyleri ile hastanede yatış süresince elde edilen glisemik ölçümler kaydedilmiştir. Glisemik dalgalanma standart sapma ve varyasyon katsayısı kullanılarak değerlendirilmiştir. Klinik sonlanımlar olarak komplikasyon gelişimi, yoğun bakım ünitesi gereksinimi ve mortalite analiz edilmiştir. İstatistiksel analizlerde uygun parametrik ve non-parametrik testler kullanılmış, ROC analizi ile prediktif performans değerlendirilmiş ve p<0,05 anlamlı kabul edilmiştir. Bulgular: DM varlığı ile komplikasyon gelişimi ve yoğun bakım ihtiyacı arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptandı. Diyabetik hastalarda komplikasyon oranları daha yüksek bulundu. Mortalitenin diyabetik grupta sayısal olarak daha yüksek olduğu gözlenmiş ancak istatistiksel anlamlılığa ulaşmadı. Glisemik parametreler arasında giriş glukoz düzeyinin klinik sonlanımları öngörmede daha yüksek ayırt edici performansa sahip olduğu belirlendi. HbA1c ve glisemik dalgalanma ölçütlerinin prediktif gücü sınırlı bulundu. Sonuç: Tip 2 diyabetes mellitus varlığı, akut pankreatitli hastalarda daha yüksek komplikasyon oranı ve yoğun bakım gereksinimi ile ilişkilidir. Giriş glukoz düzeyi erken dönemde yardımcı bir prognostik parametre olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
Objectıve: This study aimed to evaluate the impact of Type 2 diabetes mellitus on disease severity and clinical outcomes in patients with acute pancreatitis and to investigate the prognostic value of glycemic parameters including admission glucose level, HbA1c, and glycemic variability. Materials and methods: This retrospective study was conducted at Kahramanmaraş Sütçü İmam University Faculty of Medicine Hospital. Patients diagnosed with acute pancreatitis were divided into two groups according to the presence of diabetes mellitus. The first patient group consisted of individuals with acute pancreatitis and Type 2 Diabetes Mellitus (DM); the second patient group consisted of individuals with acute pancreatitis who did not have Type 2 Diabetes Mellitus (DM). Demographic characteristics, laboratory parameters, admission glucose levels, HbA1c values, and in-hospital glucose measurements were recorded. Glycemic variability was assessed using standard deviation and coefficient of variation. Clinical outcomes including complications, intensive care unit (ICU) requirement, and mortality were analyzed. Appropriate parametric and non-parametric tests were used for statistical analysis. Receiver operating characteristic (ROC) analysis was performed to evaluate predictive performance, and p<0.05 was considered statistically significant. Results: Diabetes mellitus was significantly associated with higher rates of complications and ICU requirement. Although mortality was numerically higher in diabetic patients, the difference did not reach statistical significance. Among glycemic parameters, admission glucose level demonstrated better discriminative performance in predicting clinical outcomes. HbA1c and glycemic variability showed limited prognostic value. Conclusıon: Type 2 diabetes mellitus is associated with increased complication rates and ICU requirement in patients with acute pancreatitis. Admission glucose level may serve as an early supportive prognostic marker. Closer monitoring of diabetic patients with acute pancreatitis is recommended.