Retrospective evaluation of the laboratory findings, clinical conditions, and treatments of pediatric patients with type 1 diabetes mellitus presenting with diabetic ketoacidosis
- Tez No: 1011712
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL SAĞLAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Diyabetik ketoasidoz (DKA), Tip 1 diyabetes mellitus (DM)'in en ciddi akut komplikasyonlarından biri olup hiperglisemi, ketozis ve metabolik asidozla karakterizedir. Bu çalışmada DKA ile başvuran tip 1 DM tanılı hastaların DKA şiddetine göre sosyodemografik, laboratuvar özellikleri ve tedavi yanıtlarının değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmamızda 01.01.2014 ile 31.12.2023 tarihleri arasında Bursa Uludağ Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'ne DKA tanısı ile başvuran, 28 gün ile 18 yaş arası, tip 1 DM'li 164 hastanın dosyası retrospektif olarak incelendi. Hastaların başvuru sırasındaki laboratuvar özelliklerine göre hafif, orta ve ağır şiddette DKA olarak hastalar gruplandırıldı. Hastaların 71 (%43,3) hasta hafif, 45 (%27,4) hasta orta, 48 (%29,3) hasta ise ağır DKA tanısı aldı. En yüksek hasta başvurusu şubat ayında (n=18, %11), en düşük nisan ayında (n=7, %4,3) görüldü. Yerleşim yerine göre; 118 hasta il içinden, 46 hasta merkez ilçeler dışındaki ilçelerden başvurdu. Ağır DKA grubunda asidozdan çıkış süresinin hafif ve orta şiddetli gruplara göre belirgin olarak uzamış olduğu saptandı (p<0,001). HbA1c ve tedavi öncesi bakılan serum insülin, elektrolit (Na, K, Ca, P) düzeylerinde gruplar arasında fark bulunmadı (sırasıyla p=0,123, p=0,857, p=0,795, p=0,352, p=0,656, p=0,126). Serum kreatinin değeri ile DKA şiddeti arasında anlamlı ilişki bulundu (p=0,010). Hastaların bakılan otoantikorları ile DKA şiddeti arasında ilişki bulunmadı. Keton pozitifliği ile DKA şiddeti arasında klinik anlamlı ilişki saptandı (p=0,020). Ebeveyn eğitim düzeyleri ile DKA şiddeti karşılaştırıldığında ise baba eğitim düzeyi ile DKA şiddeti arasında anlamlı ilişki bulundu (p=0,023). Çalışmamızdaki bulguların, çocukluk çağı DKA'sına ilişkin yerel verilerin literatüre kazandırılmasına ve klinik uygulamalarda tedavi süreçlerinin iyileştirilmesine katkı sağlayacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Diabetic ketoacidosis (DKA) is one of the most severe acute complications of type 1 diabetes mellitus (DM), characterized by hyperglycemia, ketosis, and metabolic acidosis. This study aimed to evaluate the sociodemographic, laboratory characteristics, and treatment responses of patients diagnosed with type 1 DM who presented with DKA, according to the severity of DKA. In our study, the medical records of 164 patients aged between 28 days and 18 years who were admitted with a diagnosis of DKA to the Department of Pediatrics at Uludağ University between January 1, 2014, and December 31, 2023, were retrospectively reviewed. Based on their laboratory findings at admission, patients were categorized into mild, moderate, and severe DKA groups. Among the patients, 71 (43,3%) had mild, 45 (27,4%) had moderate, and 48 (29,3%) had severe DKA. The highest number of admissions occurred in February (n=18, 11%), and the lowest in April (n=7, 4,3%). Based on place of residence, 118 patients were from within the province, while 46 were from districts outside the central area. The time to resolution of acidosis was significantly longer in the severe DKA group compared to the mild and moderate groups (p<0,001). No significant differences were found among the groups in HbA1c, pre-treatment serum insulin, or electrolyte (Na, K, Ca, P) levels (p=0.123, p=0.857, p=0.795, p=0.352, p=0.656, and p=0.126, respectively). A significant association was found between serum creatinine levels and DKA severity (p=0.010). No relationship was observed between DKA severity and the presence of diabetes-related autoantibodies. However, a clinically significant association was found between ketone positivity and DKA severity (p=0.020). When comparing parental education levels with DKA severity, a significant relationship was observed between fathers' education level and DKA severity (p=0.023). We believe that the findings of our study will contribute to the literature by providing local data on childhood DKA and support improvements in treatment processes in clinical practice.