Mimarlıkta eleştiri: 1980-2003 Türkiye'deki mimarlık yayınları
Architectural criticism: 1980-2003 Turkish architectural periodicals
  1. Tez No: 155706
  2. Yazar: HAMİYET GÖKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEVGİ LÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
MİMARLIKTA ELEŞTİRİ: 1980- 2003 TÜRKİYE'DEKİ MİMARLIK YAYINLARI (Yüksek Lisans Tezi) Hamiyet GÖKMEN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2004 ÖZET Türkiye'de, son yıllarda ürün eleştirilerinin sayıca artmasına rağmen mimarlık eleştirisinin, kuramsal bir temele sahip olamaması ve farklı görüşlerin tartışılabileceği bir ortam oluşturamaması tartışma konusu olmaktadır. Bu durum eleştirinin, ülkemizde nasıl anlaşıldığı ve nasıl yapıldığı ile ilişkilendirilebilir. Eleştiri, eleştirmen, eleştiri nesnesi ve okuyucu (hedef kitle) ile varolmakta, farklılıklar da üç öğenin niteliklerine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Mimarlık eleştirilerinde tartışılmak istenen konuya ya da konunun tartışılmak istenen yönüne ve ulaşılmak istenen kitleye bağlı olarak çeşitli yöntem ve teknikler kullanılmaktadır. Bu çalışmada önce eleştiri ve eleştiride kullanılan yöntemler ve teknikler üzerine açılımlar yapılmaya çalışılmıştır. Alan çalışmasında da, mimarlık ortamında iletişimi sağladığı düşünülen meslek dergilerinde yayımlanan ürün eleştirileri ele alınmıştır. Yayımlanan metinlerde nelerin eleştirildiği, hangi konulara ağırlık verildiği, hangi unsurlarla ilişkilenildiği, eleştirilerde değerler kümesi içine nelerin girdiği gibi sorularla Türkiye'de profesyonel eleştiri ortamının potasını ortaya koyabilmek amaçlanmıştır ve bu eleştirilerde ortak kümelerden- değer, kriter, yöntem, teknik gibi- bahsedilip bahsedilemeyeceği araştırılmıştır. İncelenen metinlerin analiz sonuçları aktarılmış ve metinler yardımı ile Türkiye'de 1980sonrası mimarlık ortamında eleştirinin ele alınması değerlendirilmeye çalışılmıştır. Bilim Kodu : 807 Anahtar Kelimeler : mimarlık eleştirisi, eleştiri metodları, mimari yayıncılık Sayfa Adedi : 159 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Sevgi LÖKÇE
Özet (Çeviri)
Ill ARCHITECTURAL CRITICISM: 1980- 2003 TURKISH ARCHITECTURAL PERIODICALS (1980-2003) (M.Sc. Thesis) Hamiyet GÖKMEN GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2004 ABSTRACT Recently in Turkey, essays on criticism of buildings are increased in number, but it is discussed that, architectural criticism, has not a theoretical base and can not be a medium for discussing different opinions. This can be related with how we understand criticism and how we criticize architecture. Criticism exists with the critic, subject of criticism and target readers. Differences occur according to these elements. In architectural criticism, various methods are used according to the topic or the characteristics of the topic and according to the target readers. In this study, criticism, methods and techniques in architectural criticism are evaluated in detail. In case study, essays of architectural criticism published in Turkish architectural periodicals after 1980 are examined through their subjects, criteria, methods, techniques and related elements. The joint features of these essays according to above mentioned factors are explored. Furthermore, it is intended to define the professional architectural criticism medium in Turkey. The analysis results of essays are pointed out and with the help of these essays architectural criticism after 1980 in Turkey is discussed.Science Code : 807 Key Words : architectural criticism, methods of criticism, architectural journals Page Number: 159 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Sevgi LÖKÇE